Silná bouřka, která se v pondělí večer prohnala východními Čechami, strhávala střechy nebo způsobila požár bioplynové stanice v Litomyšli. Strom v Pardubicích spadl na člověka a lehce ho zranil. V Chrudimi se museli evakuovat lidé, protože jim zatékalo do domu. Bouře poškodila i elektrická vedení, stromy vyvracela a vyplavila  desítky domů také v Hradeckém kraji.

Požár způsobil na bioplynové stanici škodu pět milionů korun. Hasiči od noci i během dneška zasahovali u popadaných stromů, zatopených sklepů a utržených střech i spadlých drátů elektrického vedení. Kvůli výpadkům elektrického proudu museli také vyprošťovat lidi z výtahů.

Na rychlodráhu a nadjezd v Pardubicích u rosického nádraží dopadla střecha a zatarasila na krátkou dobu všechny čtyři jízdní pruhy. V Sobětuchách na Chrudimsku hasiči odstraňovali utrženou střechu z chléva. Uvnitř bylo asi deset ovcí a jedna koza. „Odletělo čtvrt střechy, zvířata si majitel ustájil jinde. Další škody jsou na rodinných domech, spadané tašky, poškozené je vybavení zahrad," řekl starosta Sobětuch Jiří Sokol.

V Chrudimi utrhl silný vítr střechu z paneláku. Střecha pak zablokovala silnici. Dešťová voda zatékala do celého panelového domu. Podle starosty Petra Řezníčka lidé odmítli náhradní bydlení a šli spát k příbuzným a známým.

„Od dnešního rána se bytové družstvo snaží odstraňovat škody. V Chrudimi je problémů víc, shořela i trafostanice a zhruba 3000 lidí na sídlišti Větrník je bez elektřiny," dodal Řezníček.

Vydatný déšť zaplavil i sklepy hotelu Alessandria v Hradci Králové.

Energetici se včera snažili všechny nahlášené výpadky, kvůli kterým se stovky domácností ocitly bez proudu, opravit. Nejhorší byla situace na Pardubicku a Chrudimsku, na Trutnovsku zase čety musely čekat kvůli terénu na těžkou techniku. „Pracuje se na tom, ale těch poruch je opravdu velmi mnoho. Může se stát, že v některých případech bude ta oprava složitější," řekla mluvčí východočeské skupiny ČEZ Šárka Beránková.

• Nárazy větru dosáhly na pardubickém letišti 75,6 km/h a v Ústí nad Orlicí 86 kilometrů za hodinu, což odborníci označují jako vichřici.

• Vůbec nejvíc však fičelo ve Skutči na Chrudimsku– v nárazech 126 km/h. To byla v pondělí druhá nejvyšší hodnota v republice.

• V kraji také napadly desítky milimetrů vody. V Pařížově na Chrudimsku spadlo 55,7 milimetru, přes 50 milimetrů napršelo během pár hodin ale také západně od Pardubic a Hradce Králové.

Kempaře zranil padající strom

Pardubice – Hasiči byli přivoláni také k vyproštění člověka, na kterého měl spadnout strom v kempu za koupalištěm Cihelna. Po příjezdu na místo se ukázalo, že šlo o pád stromu na stan. Kmen stromu naštěstí padl dostatečně daleko a stan zasáhly jen větve. I tak ale obyvatel stanu utržil zranění. Hasiči se navíc přes spadané větve museli ke stanu prořezat motorovými pilami. „Naše posádka mu ošetřila asi třícentimetrovou tržnou ránu na hlavě," uvedla dispečerka pardubické záchranné služby. (sejk)

Radvanicemi se přehnalo tornádo

Trutnov – Zřejmě malé tornádo se v pondělí večer přehnalo obcí Radvanice na Trutnovsku. Strhlo střešní krytinu na škole a způsobilo škodu ve výši zhruba 1,5 milionu korun. „Situaci už od noci řešíme provizorním zakrytím, aby nám neteklo do budovy a během srpna, než přijdou děti do školy, musíme vybudovat střechu novou," řekl starosta Vladimír Diblík. (jm)

Potok vyplavil pavilon v nemocnici

Náchod – Velké množství stékající vody ze stráně nad náchodskou nemocnicí kanalizace nepobrala, a tak voda pronikla až do jednoho z pavilonů, zaplavila technické místnosti a sklad sterilního materiálu. Prohnala se i po chodbě a nevynechala ani okolní ordinace. „Po chodbě teklo asi pět centimetrů vody, která se dostala i do ordinací. S odčerpáním a hrubým úklidem nám pomohli hasiči, a úklid načisto, včetně vydezinfikování, jsme zvládli vlastními silami. Provoz ordinací byl už v šest ráno zcela v provozu," informoval Vladimír Kapucián, vedoucí úseku provozních služeb nemocnice. Bouře a přívalový déšť napáchaly velké škody i v okolních obcích, kde byly vyplaveny desítky domů. (bed)