VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lásku a soucit popřál hospici prezident Zeman

Červený Kostelec /FOTOGALERIE/ - Na první návštěvu Královéhradeckého kraje ve funkci prezidenta včera přijel Miloš Zeman. Zamířil do Hospice Anežky České v Červeném Kostelci a do Domova sv. Josefa v Žirči.

17.7.2013
SDÍLEJ:

PREZIDENT Miloš Zeman, kardinál Dominik Duka a ředitel červenokostelecké Oblastní charity Miroslav Wajsar poklepali základní kámen nové budovy, která bude sloužit mobilnímu hospici. Foto: DENÍK/ Jiří Mach

Prezident spolu s kardinálem Dominikem Dukou navštívili nejprve Hospic Anežky České. Zde je už při příjezdu vítali lidé podél silnice před hospicem. V hospici se v kapli setkali s pacienty. Pak zahájili stavbu nové budovy pro takzvaný mobilní hospic.

„Tento základní kámen je prvním základním kamenem, na který budu poklepávat ve své prezidentské funkci a jsem rád, že je to právě on, protože si těžko dovedu představit užitečnější účel. Ano, otevíráte dálnici, otevíráte další objekty, přestříháváte pásky, ale účel tohoto projektu je láska k lidem a soucit s lidmi. Přál bych tomuto hospici, aby byl naplněn láskou a soucitem," prohlásil prezident.

„Říkalo se, že svůj život naplníme tehdy, jestliže zasadíme strom, zplodíme syna nebo dceru nebo postavíme dům, a myslím si, že ti, kdo budou stavět tento budoucí dům, výrazným a krásným způsobem naplňují svůj život," řekl Zeman a všem, kteří v zařízení pracují a budou pracovat a jezdit do jednotlivých domácností za pacienty a pomáhat jim, popřál hodně štěstí, pohody a osobních a lidských úspěchů.

Pak uchopil kladívko. „Přátelé, já jsem se z premiérské funkce naučil zednické pravidlo. Doufám, že jsem ho po těch dvanácti letech ještě nezapomněl. Na základní kámen se poklepává do čtyř stran a poslední, pátý klep jde do středu, tak to ještě jednou zkusím," řekl Zeman a učinil tak.

Základní kámen poklepal i Dominik Duka a ředitel Oblastní charity Červený Kostelec, která hospic zřizuje a provozuje, Miroslav Wajsar. Duka stavbě požehnal, aby poskytla útěchu a opravdové lidské přijetí. Poté oba významní hosté dostali od zaměstnanců hospice dva symbolické „kameny", a to s knihami o hospicové péči. Ředitel charity Wajsar vysvětlil, že dohromady mají tvořit jeden symbolický kámen.

„Doufáme ve vzájemnou spolupráci mezi panem prezidentem a panem kardinálem. Jestli mohu citovat slova Antoine de Saint-Exupéryho, tak ten řekl, že co je důležité, je očím neviditelné. Pak dodává, že správně vidíme jen srdcem. Já se domnívám i z té dnešní návštěvy, že vy oba vidíte nejen čísla a informace, které jsme se vám snažili přednést, ale že vidíte i srdcem to, co je mnohdy neviditelné, nebo co prožívají tady naši pacienti," řekl Wajsar.

Zeman ukázal, že patří k lidem s velkým přehledem: „Dovolte mi rovněž citovat Saint-Exupéryho, tentokrát z Citadely, kde říká, že chceš-li rozeštvat lidi, rozděluj mezi ně peníze, chceš-li se s lidmi spřátelit, umožni jim, aby společně stavěli. Takže, pane kardinále, budeme společně stavět."

Prezident odpovídal novinářům

Následovaly dotazy novinářů, které však směřovaly k současné vnitropolitické situaci.

„Je vidět, že vás tato krátkodobá problematika zajímá více než problematika dlouhodobá, což je problematika lidského života, ale věříme, že na konci vašeho jinak plodného života i vy najdete větší porozumění pro problematiku hospiců než pro události, které pominou jako jarní sníh," reagoval na dotaz jednoho z redaktorů Zeman.

Největší šarlatán v Evropě

Jeden z dotazů směřoval také na to, jak se prezident dívá na komentáře jednoho rakouského deníku, že po odchodu italského premiéra Silvia Berlusconiho je kandidátem na největšího šarlatána v Evropě. „Paní redaktorko, kdybyste četla pozorněji, zjistila byste, že mým spolukandidátem je i maďarský premiér Viktor Orbán, takže nejsem v této věci zdaleka sám. Nicméně jsem si v rakouském tisku rovněž přečetl vyjádření bývalého ministra zahraničí o tom, že jsem podobný Hitlerovi nebo Gottwaldovi, takže myslím si, že tyto dva rakouské deníky si poněkud odporují, protože nemohu být současné ani Berlusconim, ani Orbánem, a na druhé straně ani Hitlerem, ani Gottwaldem. Nicméně Kleine Zeitung, klein Mensch, abych tedy citoval onen první rakouský deník, a jinak o tom budu uvažovat. Možná, že si nechám narůst knírek, fajfku už kouřím dvacet let," odpověděl prezident.

Obdivuji, jak bojujete…

Do areálu Domova svatého Josefa, jediného lůžkového zařízení v republice, které se stará o klienty s roztroušenou sklerózou, dorazila delegace s půlhodinovým zpožděním. Po uvítání si prošli prezident Miloš Zeman a kardinál Dominik Duka některé z prostor léčebny. Ředitel Dominik Melichar přiblížil prezidentovi postupnou rekonstrukci bývalého zámečku na léčebnu. V kapli sv. Anny si potom oba hosté poslechli tři skladby hrané na unikátní zvonkohru v podání Jany Havlíčkové. Jeden z pacientů jim potom vylíčil svůj životní příběh. Zaplněná kaple se dočkala i krátkých projevů vzácných hostů.

„Můj syn je lékař a věnuje se výzkumům spojeným s roztroušenou sklerózou. To je drobný díl zapojení mojí rodiny. Obdivuji to, jak se svými zdravotními problémy bojujete. Oceňuji práci, kterou vám zdejší personál věnuje," uvedl Zeman. Jak dodal, s Dominikem Dukou se shodli na tom, že by podobná zařízení potřebovala větší pomoc dobrovolníků.

„John Fitzgerald Kennedy kdysi založil Mírové sbory. Myslím, že by se podobná forma, něco jako práce pro vlast, hodila i u nás. Pomohlo by to nejen podobným zařízením, jako je to vaše, ale také k rozvoji osobnosti naší mládeže," dodal prezident.

S bulíkem se bude dobře spát

Kardinál Duka se pozdravil se „starými" známými, protože do Domova sv. Josefa jezdil v minulosti pravidelně. Popřál jim, aby se jim v areálu, který postupně nabízí nové a nové možnosti života pro klienty, žilo dobře. Právě v jedné z novinek, bylinkové zahrádce, zakončili nejvyšší hlava českého státu a nejvyšší hlava katolické církve svou návštěvu. V zahradě Domova předali klienti hostům své dárky, které vyrobili v chráněných dílnách. „Za našich časů se takovému polštáři říkalo bulík. Bez něj se člověk pořádně nevyspí," potěšil dárce Miloš Zeman.

Láska a soucit

Tento základní kámen je prvním základním kamenem, na který budu poklepávat ve své prezidentské funkci a jsem rád, že je to právě on, protože si těžko dovedu představit užitečnější účel. Ano, otevíráte dálnici, otevíráte další objekty, přestříháváte pásky, ale účel tohoto projektu je láska k lidem a soucit s lidmi. Přál bych tomuto hospici, aby byl naplněn láskou a soucitem.

M. Zeman včera v Č. Kostelci

Největší šarlatán v Evropě?

Mým spolukandidátem je i maďarský premiér Viktor Orbán, takže nejsem v této věci zdaleka sám. Nicméně jsem si v rakouském tisku rovněž přečetl vyjádření bývalého ministra zahraničí o tom, že jsem podobný Hitlerovi nebo Gottwaldovi, takže myslím si, že tyto dva rakouské deníky si poněkud odporují, protože nemohu být současně ani Berlusconim, ani Orbánem a na druhé straně ani Hitlerem, ani Gottwaldem… Možná o tom budu uvažovat, možná si nechám narůst knírek, fajfku už kouřím dvacet let…

M. Zeman včera v Č. Kostelci


Autor: Pavel Bednář, Bedřich Machek

17.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Informační technologie - Informační technologie IT manager 19 400 Kč

Specialisté v oblasti prodeje a nákupu informačních a komunikačních technologií Konzultant/ka značkové prodejny O2. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19400 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: hlavním úkolem bude aktivní prodej produktů a služeb, zpočátku tě při rozjezdu podpoří tvůj mentor, seznámíš se s partou, se kterou budeš sdílet úspěchy a užiješ si pracovní i nepracovní akce, budeš inspirovat naše zákazníky v oblasti mobilních produktů a služeb, to všechno zažiješ v naší prodejně v novém konceptu, POŽADAVKY: máš rád/a prodej a výzvy jsou ti vlastní, rád/a komunikuješ s lidmi, zajímají tě jejich potřeby a přání, máš radost z prodeje a plnění stanovených cílů ti dává novou energii, zajímáš se o svět mobilních telefonů a moderních technologií, NABÍZÍME: aby tvůj start byl co nejjednodušší, absolvuješ dvoutýdenní školení, které učí formou zážitků, poznáš zde kolegy z celé republiky, kteří jsou na začátku stejně jako ty, to všechno zažiješ v našich inspirativních prostorách školicího centra v Praze, KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: O2 czech republic a.s. - litomyšl, Braunerovo nám., č.p. 89, 570 01 Litomyšl. Informace: Kateřina Metelková, +420 776 800 044.

Výroba - Výroba Technici elektronici přístrojů, strojů a 20 000 Kč

Technici technologové, normovači v ostatních průmyslových oborech Technolog. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: tvorba, zajišťování a kontrola technologických postupů výroby, tvorba, zajišťování a kontrola dodržování systému řízení jakosti, spolupráce při vývoji nových výrobků - tvorba kalkulací, POŽADAVKY: VŠ nebo SŠ vzdělání technického směru se zaměřením na chemii a zpracování plastů výhodou, samostatnost, spolehlivost, znalost AJ na komunikativní úrovni, dobrá znalost práce na PC, ŘP sk. B, NABÍZÍME: firemní dotované stravování, týden dovolené navíc, firemní vzdělávání, příspěvky zaměstnavatele na penzijní připojištění a životní pojištění, příspěvky na dětský tábor a firemní rekreaci, KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Svitap j. h. j. spol. s r. o., Kijevská, č.p. 423, 568 02 Svitavy 2. Informace: Věra Kopecká, +420 461 568 123.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 17 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: příjem a výdej materiálů a výrobků na sklad, inventury, POŽADAVKY: praxe na obdobné pozici vítána, manuální zručnost, pečlivost, spolehlivost, NABÍZÍME: PP na dobu určitou, kompletní zázemí pro zaškolení, práci ve stabilní společnosti, kvartální odměny, stravenky, KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Skalex-plast s.r.o., Průmyslová, č.p. 2068, 568 02 Svitavy 2. Informace: Romana Jungová, +420 733 712 197.

Vzdělávání a školství - Specialisté, metodičtí poradci pro výuku cizích 300 Kč

Specialisté, metodičtí poradci pro výuku cizích jazyků Lektor/ka němčiny - rodilý mluvčí / Deutschlehrer - Muttersprachler. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: hledáme lektora němčiny - rodilého mluvčího pro firemní kurz, rozsah a časy výuky budou upřesněny, KONTAKT: e-mailem (zašlete životopis na hr@vzdelavanimetis.eu, do předmětu e-mailu uveďte "Deutsch - Moravská Třebová"). Pracoviště: Ing. et bc. lenka štichauerová - moravská třebová, Cechovní, č.p. 117, 571 01 Moravská Třebová 1. Informace: Radek Kahánek, +420 604 500 052.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 16. srpna 2018

Záchrana zpod kyvadla a 160 netopýrů v ložnici: prohlédněte si videa dne

Ilustrační foto

Hlasujte o nejlepší hospůdku roku 2018

Stříkačky stříkaly u Stříbrných stěn a cizinci kopali bezbranného: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 15. srpna 2018.

Obnovený pomník připomene oběti první světové války

Moravská Třebová – Stoleté výročí vzniku samostatné československé republiky si v letošním roce, spolu s dalšími městy a obcemi nejen na Svitavsku, připomíná i Moravská Třebová. Oslavy konce války jsou plánovány na poslední srpnový víkend. Město při té příležitosti na Rybním náměstí slavnostně odhalí obnovený pomník válečným veteránům.

O výhře, která snad nebude dlouho sama, poločasu snů a povstání dříve narozených

Svitavy /KOMENTÁŘ/ – Premiéra je za námi. Jaká byla z pohledu fotbalistů ze svitavského regionu? Taková i maková, chtělo by se říci.

V Chrudimi bude jedna nehoda za druhou. Hasičské mistrovství

Chrudim /VIDEO/ - Vyprošťování u dopravních nehod jako mistrovská disciplína. Kdo je v Česku nejlepší se zjistí v Chrudimi.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT