VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lásku a soucit popřál hospici prezident Zeman

Červený Kostelec /FOTOGALERIE/ - Na první návštěvu Královéhradeckého kraje ve funkci prezidenta včera přijel Miloš Zeman. Zamířil do Hospice Anežky České v Červeném Kostelci a do Domova sv. Josefa v Žirči.

17.7.2013
SDÍLEJ:

PREZIDENT Miloš Zeman, kardinál Dominik Duka a ředitel červenokostelecké Oblastní charity Miroslav Wajsar poklepali základní kámen nové budovy, která bude sloužit mobilnímu hospici. Foto: DENÍK/ Jiří Mach

Prezident spolu s kardinálem Dominikem Dukou navštívili nejprve Hospic Anežky České. Zde je už při příjezdu vítali lidé podél silnice před hospicem. V hospici se v kapli setkali s pacienty. Pak zahájili stavbu nové budovy pro takzvaný mobilní hospic.

„Tento základní kámen je prvním základním kamenem, na který budu poklepávat ve své prezidentské funkci a jsem rád, že je to právě on, protože si těžko dovedu představit užitečnější účel. Ano, otevíráte dálnici, otevíráte další objekty, přestříháváte pásky, ale účel tohoto projektu je láska k lidem a soucit s lidmi. Přál bych tomuto hospici, aby byl naplněn láskou a soucitem," prohlásil prezident.

„Říkalo se, že svůj život naplníme tehdy, jestliže zasadíme strom, zplodíme syna nebo dceru nebo postavíme dům, a myslím si, že ti, kdo budou stavět tento budoucí dům, výrazným a krásným způsobem naplňují svůj život," řekl Zeman a všem, kteří v zařízení pracují a budou pracovat a jezdit do jednotlivých domácností za pacienty a pomáhat jim, popřál hodně štěstí, pohody a osobních a lidských úspěchů.

Pak uchopil kladívko. „Přátelé, já jsem se z premiérské funkce naučil zednické pravidlo. Doufám, že jsem ho po těch dvanácti letech ještě nezapomněl. Na základní kámen se poklepává do čtyř stran a poslední, pátý klep jde do středu, tak to ještě jednou zkusím," řekl Zeman a učinil tak.

Základní kámen poklepal i Dominik Duka a ředitel Oblastní charity Červený Kostelec, která hospic zřizuje a provozuje, Miroslav Wajsar. Duka stavbě požehnal, aby poskytla útěchu a opravdové lidské přijetí. Poté oba významní hosté dostali od zaměstnanců hospice dva symbolické „kameny", a to s knihami o hospicové péči. Ředitel charity Wajsar vysvětlil, že dohromady mají tvořit jeden symbolický kámen.

„Doufáme ve vzájemnou spolupráci mezi panem prezidentem a panem kardinálem. Jestli mohu citovat slova Antoine de Saint-Exupéryho, tak ten řekl, že co je důležité, je očím neviditelné. Pak dodává, že správně vidíme jen srdcem. Já se domnívám i z té dnešní návštěvy, že vy oba vidíte nejen čísla a informace, které jsme se vám snažili přednést, ale že vidíte i srdcem to, co je mnohdy neviditelné, nebo co prožívají tady naši pacienti," řekl Wajsar.

Zeman ukázal, že patří k lidem s velkým přehledem: „Dovolte mi rovněž citovat Saint-Exupéryho, tentokrát z Citadely, kde říká, že chceš-li rozeštvat lidi, rozděluj mezi ně peníze, chceš-li se s lidmi spřátelit, umožni jim, aby společně stavěli. Takže, pane kardinále, budeme společně stavět."

Prezident odpovídal novinářům

Následovaly dotazy novinářů, které však směřovaly k současné vnitropolitické situaci.

„Je vidět, že vás tato krátkodobá problematika zajímá více než problematika dlouhodobá, což je problematika lidského života, ale věříme, že na konci vašeho jinak plodného života i vy najdete větší porozumění pro problematiku hospiců než pro události, které pominou jako jarní sníh," reagoval na dotaz jednoho z redaktorů Zeman.

Největší šarlatán v Evropě

Jeden z dotazů směřoval také na to, jak se prezident dívá na komentáře jednoho rakouského deníku, že po odchodu italského premiéra Silvia Berlusconiho je kandidátem na největšího šarlatána v Evropě. „Paní redaktorko, kdybyste četla pozorněji, zjistila byste, že mým spolukandidátem je i maďarský premiér Viktor Orbán, takže nejsem v této věci zdaleka sám. Nicméně jsem si v rakouském tisku rovněž přečetl vyjádření bývalého ministra zahraničí o tom, že jsem podobný Hitlerovi nebo Gottwaldovi, takže myslím si, že tyto dva rakouské deníky si poněkud odporují, protože nemohu být současné ani Berlusconim, ani Orbánem, a na druhé straně ani Hitlerem, ani Gottwaldem. Nicméně Kleine Zeitung, klein Mensch, abych tedy citoval onen první rakouský deník, a jinak o tom budu uvažovat. Možná, že si nechám narůst knírek, fajfku už kouřím dvacet let," odpověděl prezident.

Obdivuji, jak bojujete…

Do areálu Domova svatého Josefa, jediného lůžkového zařízení v republice, které se stará o klienty s roztroušenou sklerózou, dorazila delegace s půlhodinovým zpožděním. Po uvítání si prošli prezident Miloš Zeman a kardinál Dominik Duka některé z prostor léčebny. Ředitel Dominik Melichar přiblížil prezidentovi postupnou rekonstrukci bývalého zámečku na léčebnu. V kapli sv. Anny si potom oba hosté poslechli tři skladby hrané na unikátní zvonkohru v podání Jany Havlíčkové. Jeden z pacientů jim potom vylíčil svůj životní příběh. Zaplněná kaple se dočkala i krátkých projevů vzácných hostů.

„Můj syn je lékař a věnuje se výzkumům spojeným s roztroušenou sklerózou. To je drobný díl zapojení mojí rodiny. Obdivuji to, jak se svými zdravotními problémy bojujete. Oceňuji práci, kterou vám zdejší personál věnuje," uvedl Zeman. Jak dodal, s Dominikem Dukou se shodli na tom, že by podobná zařízení potřebovala větší pomoc dobrovolníků.

„John Fitzgerald Kennedy kdysi založil Mírové sbory. Myslím, že by se podobná forma, něco jako práce pro vlast, hodila i u nás. Pomohlo by to nejen podobným zařízením, jako je to vaše, ale také k rozvoji osobnosti naší mládeže," dodal prezident.

S bulíkem se bude dobře spát

Kardinál Duka se pozdravil se „starými" známými, protože do Domova sv. Josefa jezdil v minulosti pravidelně. Popřál jim, aby se jim v areálu, který postupně nabízí nové a nové možnosti života pro klienty, žilo dobře. Právě v jedné z novinek, bylinkové zahrádce, zakončili nejvyšší hlava českého státu a nejvyšší hlava katolické církve svou návštěvu. V zahradě Domova předali klienti hostům své dárky, které vyrobili v chráněných dílnách. „Za našich časů se takovému polštáři říkalo bulík. Bez něj se člověk pořádně nevyspí," potěšil dárce Miloš Zeman.

Láska a soucit

Tento základní kámen je prvním základním kamenem, na který budu poklepávat ve své prezidentské funkci a jsem rád, že je to právě on, protože si těžko dovedu představit užitečnější účel. Ano, otevíráte dálnici, otevíráte další objekty, přestříháváte pásky, ale účel tohoto projektu je láska k lidem a soucit s lidmi. Přál bych tomuto hospici, aby byl naplněn láskou a soucitem.

M. Zeman včera v Č. Kostelci

Největší šarlatán v Evropě?

Mým spolukandidátem je i maďarský premiér Viktor Orbán, takže nejsem v této věci zdaleka sám. Nicméně jsem si v rakouském tisku rovněž přečetl vyjádření bývalého ministra zahraničí o tom, že jsem podobný Hitlerovi nebo Gottwaldovi, takže myslím si, že tyto dva rakouské deníky si poněkud odporují, protože nemohu být současně ani Berlusconim, ani Orbánem a na druhé straně ani Hitlerem, ani Gottwaldem… Možná o tom budu uvažovat, možná si nechám narůst knírek, fajfku už kouřím dvacet let…

M. Zeman včera v Č. Kostelci


Autor: Pavel Bednář, Bedřich Machek

17.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Obchod - Obchod Obchodní referent 20 000 Kč

Obchodní referenti Konzultant/ka - specialista pro výživu drůbeže. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: odborné poradenství a poskytování chovatelského servisu, péče o svěřené portfolio zákazníků a zodpovědnost za rozvoj dlouhodobých obchodních vztahů, vedení agendy obchodních partnerů včetně smluvních vztahů a pohledávek, akvizice nových zákazníků, analýza trhu a sledování chování konkurence, proaktivní spolupráce s laboratoří a výrobnou krmných směsí, spolupráce s logistickým a ekonomickým oddělením, reprezentace společnosti v tuzemsku a zahraničí, sledování trendů a novinek v zahraničí a doma - vzdělávání se v oboru, realizace marketingových akcí a další dle potřeby, POŽADAVKY: odborné znalosti v oblasti výživy, techniky chovu, zoohygieny a technologie chovu drůbeže, zkušenost v oboru, dobrá znalost práce s PC a MS Office programy, znalost optimalizačních programů výhodou, trestní bezúhonnost, řidičský průkaz sk. B, NABÍZÍME: perspektivní práce v rostoucí společnosti, výkonnostní prémie, osobní ohodnocení, roční odměny, příjemné pracovní prostředí v přátelském kolektivu, životní pojištění, penzijní pojištění, mobil, NTB, automobil, systém firemních benefitů, KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Zzn svitavy a.s., Průmyslová, č.p. 1895, 568 02 Svitavy 2. Informace: Vlastimil Brandejs, +420 724 244 387.

Výroba - Výroba Strojní inženýři a projektanti 22 000 Kč

Strojní inženýři projektanti, konstruktéři Strojírenský technik, konstruktér (ka) dílny speciální výroby. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: návrh řešení podkladů dodaných zákazníkem, zpracování výrobních podkladů dle složitosti návrhu, řízení realizace zakázky přímo ve výrobním procesu dle složitosti provedení., POŽADAVKY: znalost AutoCAD, inventor, MS office, samostatnost, komunikativnost, zodpovědnost, praxe ze strojního oboru a řízení lidí výhodou, odborná praxe výhodou, NABÍZÍME: pracovní poměr s výhledem na dobu neurčitou, závodní stravování, týden dovolené navíc, výhodné mobilní tarify i pro rodinné příslušník, KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Tht polička, s.r.o., Starohradská, č.p. 316, 572 01 Polička. Informace: Jana Pazderová, +420 725 962 475.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 22 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři Podnikový elektrikář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: údržba elektrozařízení v podniku, POŽADAVKY: osvědčení o elektrotechnické kvalifikaci, vyhláška č.50/1978Sb. v platném znění. řidičské oprávnění sk. B, případně sk. C (výhodou), strojnický průkaz, průkaz svářeče apod. výhodou, zručnost, šikovnost, komunikativnost, flexibilita, spolehlivost, koncentrace, rozhodnost, rychlost při vyhodnocování situací, zkušenost se slaboproudem výhodou, trestní bezúhonnost, NABÍZÍME: perspektivní práci v rostoucí společnosti, dotované stravování v místě, práce v přátelském kolektivu, příspěvek na životní pojištění / penzijní spoření, KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Zzn svitavy a.s., Průmyslová, č.p. 1895, 568 02 Svitavy 2. Informace: Vlastimil Brandejs, +420 724 244 387.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 95 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Manipulační dělník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 95 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: odstřeďování špon, manipulace s výrobky, NABÍZÍME: Pracovní poměr na dobu určitou, po zapracování lze uzavřít na dobu neurčitou. Nástup dle domluvy, zajištěno závodní stravování, zaměstnavatel přispívá na dopravu do zaměstnání, KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Armaturka vranová lhota, a.s., 571 01 Moravská Třebová 1. Informace: Miroslava Kosíková, +420 461 362 617.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jedním z talentovaných jezdců Jardan Karting Klubu je Lukáš Hříbal.

Barvy Jardan Karting Klubu jsou vidět v popředí

Ilustrační foto.

Domácí s přehledem, Újezd historii nepřepsal

Skřivana a Doležala dělila ve finále jediná setina vteřiny

Litomyšl – Tak tomu se říká začít novou sezonu skutečně ve velkém stylu. Dva jezdci z regionu se postavili na stupně vítězů na prvním kole Českého skokového poháru 2018 v Martinících.

Babiš stavěl májku a velbloud se před dětmi nehrbil: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 25. dubna 2018.

Místo hodů nastal půst, Jaroslav Jirout však přesto našel cestu k úspěchu

Svitavy – Konečně kolo, které soutěžícím pořádně zamotalo hlavy! Dosavadní procházka růžovým tipařským sadem se v pátém dějství změnila v prodírání se houštinou nečekaných výsledků, mezi kterými nebyla nouze o pořádné trny.

Derby. Magické slovo, které fungovalo na různé způsoby

Svitavy /KOMENTÁŘ/ – Předposlední dubnový víkend měli fotbaloví příznivci v regionu zaškrtnutý v kalendáři výrazným písmem. Tolik prestižních místních derby v jednom termínu se málokdy sejde, navíc počasí přálo, takže nebylo divu, že se stadiony slušně zaplnily.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT