Své brány návštěvníkům v úterý zavřela pardubická Enteria arena. Ve středu se tam přitom měl konat koncert Tomáše Kluse přeložený z prosince loňského roku. „Obě haly jsou uzavřeny i pro veřejnost. Vstup bude povolen pouze hráčům hokejového klubu a krasobruslařům na tréninky a nájemcům ledových ploch,“ píše se webu multifunkční arény.

Online reportáž

Návrat do Domu hudby hatí koronavirus

V Pardubicích měl být ve čtvrtek zahájen mezinárodní festival Pardubické hudební jaro. Nejúspěšnější absolventi luhačovické Akademie Václava Hudečka a Komorní filharmonie Pardubice měli zahrát na společném zahajovacím koncertu v Domě hudby v Pardubicích. Ani takto akce se neuskuteční. ,,Dle nařízení vlády o zákazu kulturních akcí s účastí nad 100 osob neproběhnou nejbližší akce 42. mezinárodního festivalu Pardubické hudební jaro v plánovaných termínech,” uvedl umělecký ředitel a dramaturg festivalu Josef Krečmer. Pořadatelé festivalu budou na základě dalších událostí včas informovat o náhradních termínech festivalových akcí, případně o jejich zrušení.

Pardubičtí filharmonici přitom byli natěšení na návrat a koncertování v Domě hudby, v němž od loňského léta probíhá rozsáhlá rekonstrukce. Přestože koncertní sál je dokončený, ve čtvrtek zůstane prázdný. „Je to pro nás nepříjemné, ale realizujeme nařízení Bezpečnostní rady státu o zákazu akcí. O náhradních termínech, případně vracení vstupného, budeme informovat,“ řekl ředitel Komorní filharmonie Pardubice Pavel Svoboda.

Koncerty se ruší i ve Vysokém Mýtě. „V plánovaném termínu se neuskuteční nejbližší koncert Gaia Mesiah a případně i pozdější koncerty kapel Mňága & Žďorp, Mydy a Sto zvířat. Návštěvníci o ně nepřijdou, koncerty budou přesunuty na jiný termín. Podobně se ruší Slavnostní předávání Cen města Vysokého Mýta, které se mělo uskutečnit ve čtvrtek 12. března,“ konstatovala mluvčí města Marie Lněničková.

Chrudim ruší i tradiční trhy

V Chrudimi nebude až do odvolání v provozu městské kino, Divadlo Karla Pippicha a Chrudimská beseda, Muzeum baroka a Spolkový dům. Až do odvolání se nebudou konat tradiční středeční a sobotní trhy na Resslově náměstí. Také Městská sportoviště výrazně omezí svůj provoz – zcela uzavřen pro veřejnost bude krytý plavecký bazén, sauna i zimní stadion. Hokejová utkání se uskuteční bez přítomnosti diváků. Naproti tomu Měšťanská restaurace s kapacitou blíží se ke stovce hostů provoz nepřerušuje. „Žádáme občany, aby zvážili svoji účast i na akcích, jako jsou třeba diskotéky, kde se předpokládá vyšší návštěvnost,“ sdělil starosta Chrudimi František Pilný.

Ne všechny akce ale pořadatelé ruší, někde jen omezují provoz tak, aby vyhověli vládnímu nařízení. „Králické kino Střelnice promítá v komorním režimu. Vzhledem k tomu, že filmová představení do 100 diváků se konat můžou, nepřerušujeme provoz. Je ovšem potřeba, aby si každý divák rezervoval místo. Po případném dosažení stovky diváků rezervace uzavřeme a dalším divákům vstup neumožníme,“ vysvětlil ředitel Kulturního centra Králíky Pavel Strnad.

Některá kina promítají 

Svůj provoz upravily ihned i Kulturní služby v Moravské Třebové. „Kapacitu kina jsme upravili až do odvolání na 88 míst v kinosále. Zámek zůstane uzavřen a zahájení zámecké sezony, které se mělo konat 28. března, přesunujeme na neurčito. Koncerty a divadla jsou zrušené,“ sdělila ředitelka Kulturních služeb v Moravské Třebové Marie Blažková.

Veškerá promítání zrušil i multiplex Cinestar v Pardubicích. Není bez zajímavosti, že konkurenční Cinema City v Paláci Pardubice bude promítat dál, přijal ale zvýšená bezpečnostní opatření. Na projekci se tak nedostane více než 100 lidí a zvýší se také kontrola dodržování osobní hygieny.

Příliš drastická opatření

Kulturní centrum v České Třebové také ruší veškeré akce, ředitel centra a místostarosta České Třebové Josef Kopecký ovšem pro drastická vládní opatření pochopení nemá. „Alibismus a panika zvítězily nad zdravým rozumem,“ podotkl Kopecký s tím, že páteční koncert v Alternativním kulturním klubu Modrý trpaslík, jehož kapacita je do 100 míst, se konat bude.

Z organizačního hlediska velmi nároční akcí je udělování ceny Českotřebovský Ámos. „Tato akce má proběhnout 27. března, ale u té je ještě naděje, že do té doby budou opatření zrušena. Z akcí v tomto týdnu je velkou škodou zrušení koncertu Karla Plíhala,“ sdělil mediální asistent města Jiří Holý.

O populární akci přijdou i děti. V Hlinsku se ruší sobotní dětský karneval. Kino ale bude hrát dál. „Má kapacitu 112 míst. Zruší se tedy jedna řada a tudíž podmínku do 100 osob splníme," řekl Leoš Remeš z Turistického informačního centra v Hlinsku.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník

Ilustrační snímek. Škola
KOMENTÁŘ: Zbrklý Babiš