Už minulý rok ho totiž jeho nejbližší doprovázeli na „staré dámě", vytvářeli skvělou a povzbudivou atmosféru. A podobné zážitky si zopakují i letos. Emotivnější to bude o to víc. Vloni od Königa mladšího nikdo nic nečekal, ještě když jezdil za tým NetApp. Letos všichni věří, že v kopcích zapne své turbo a doveze Chrise Froomea a Sky znovu na vrchol.

Co jste říkal už jeho výkonům na Giru?

Byli jsme tam dvakrát. Na startu v San Remu, kde se jela časovka a tu Sky nezvládlo nejlépe, až mě to samotného překvapilo. Leo mi říkal, že když projel cílem, měl pocit, že by mohl jít do oranžového. To nedopadlo, protože ztráta byla velká. Druhou etapu vyhrál naštěstí Elia Viviani, to byla náplast na časovka. Hned na to jsme odjeli. Vývoj etap v Toskánsku byl známý – pád dvě stě metrů před ochrannou zónou. Richie Porte už se z toho psychicky nedostal.

Říkává se o něm, že to není závodník pro velké třítýdenní závody.

Bohužel se to potvrdilo. A mě to překvapilo, proč se to stalo. Syn mi říkal, že zraněný nebyl a Porte mu mohl pomoct. Celá tíha závodu potom padla na Leopolda. Jen škoda toho pádu, protože jeho vinou neobhájil páté místo, na němž se dlouho držel.

A přitom jeho umístění jsou čím dál lepší. Deváté místo na Vueltě, sedmé na Tour, páté na Giru. Kam to ještě může jít?

Záleží jenom na něm. Když slyším jeho pocity a také to, jak si věří, říkám si, že může celkovým pořadím velkých závodů ještě stoupat.

A jaké jsou jeho pocity a sebedůvěra?

Už teď si myslel, že bude do pátého místa, což nedopadlo. Ale jsem přesvědčený o tom, že jeho cíl se vyplní už příští rok a ocitne se konečně v top 5. Na jedné z Grand Tour se to určitě stane.

Zvládne odjet Tour ve vrcholné formě, navíc potom, co před měsícem odjel náročné Giro?

Co zajížděl poslední tréninky, věří sám sobě a věří, že na to prostě má. Jen v rámci stoprocentní pomoci Froomeovi, bez jakékoliv sebemenší ambice na celkové umístění. Pokud by mu tým dal volnou ruku v některé z etap, rád by se prosadil alespoň individuálně.

Pochopitelně je tedy smířený s tím, že bude podobně jako na Giru až dvojkou a tentokrát bude dělat superdomestika Chrisi Froomeovi, který už Tour jednou vyhrál.

Nejde ani o to, že bude dvojka, ale především o to pomáhat. Sám ani netuším, jestli už má Sky nějaký záložní plán, pokud by jim to nevyšlo s Froomem.

Jako Froomeův superdomestik má také dobrou pozici. Největší hvězdy se totiž vyvážejí právě za svými domestiky, kteří je táhnou a dělají jim tempo 
i v kopcích.

Předminulý rok se Roman Kreuziger na základě pomoci Contadorovi skončil celkově pátý, což je super výsledek a dosud nejlepší umístění jezdce na Grand Tour.

Jak to vůbec zvládne po Giru, kdy sám říkal, že je velice unavený?

Fyzicky nebyl ani tak unavený, jako spíš psychicky. Naopak, když jsme spolu mluvili, povídal, že pořád není v top formě. Tu ještě očekává, až přijde Tour. Fyzická únava je něco jiného, ale psychická únava byla vážně obrovská. Na Grand Tour to dělá čtyřicet až padesát procent celkové zátěže.

Poslední dvě sezony ukazují, že jako jezdec hodně vyspěl a je psychicky hodně silný a odolný.

Bavili jsme se o tom s bratrem po mistrovství republiky, že pokud by se nejezdila Grand Tour, tak by byl Leo průměrný jezdec. On potřebuje třítýdenní závody, ve kterých je schopný dojíždět v nejtvrdších etapách do top 10.