Nejdřív státu trvalo sedmnáct let, než se získal pár hektarů polí u Plačic před sjezdem do Hradce od farmářky Ludmily Havránkové. Poté, co se bouchlo šampaňským, úřední šiml zjistil, že jeden z pozemků Havránková ještě vlastní se svou sestrou Jaroslavou Štrosovou. A ačkoliv ta už vloni v lednu souhlasila s jeho velkorysým darováním státu, pozemek silničáři nemají dosud.

Dohoda ztroskotala kvůli jedné formální chybě a od té doby se nehnula o píď.

A otázkou je, kdy se pohne.

Silničáři, kteří tak letos v březnu konečně dostali stavební povolení, musí zbytek autostrády stavět z druhé strany, od města. A teď ještě hrozí, že kvůli škrtům přijdou i o potřebných 1,5 miliardy, které má dostavba stát. Slíbený termín zprovoznění – rok 2015 – se tak začíná rozplývat.

Však také ministerstvo dopravy výmluvně odpovědělo na otázku Deníku, zda trable s D11 nejsou skutečným Kocourkovem. „No comment," řekl včera mluvčí rezortu Tomáš Neřold. „Netěší nás, že se to takto vleče. Musíme ale ctít ochranu individuálních práva a v tomto případě se narazilo na složitá jednání," dodal.

To další, s advokátem a zároveň synem Štrosové Davidem Štrosem, bude (snad) v září. Doposud mezi nimi vládla nekomunikace.

Štros teď už ale po předchozím nezdaru na nějaké dary nejspíš nepřistoupí. Za pozemek bude něco chtít. „Nejvíc mně vadí arogance a absence slušného chování státních úředníků," řekl včera Štros.

Devatenáctiletý spor o pár polí
* 1994 – Počátek sporu o pozemky s Ludmilou Havránkovou.

* 19. prosince 2006 – Otevřen úsek D11 z Poděbrad k Hradci. Dálnice kvůli nevykoupeným pozemkům končí provizorním sjezdem u Libišan.

* 2008 – Havránková odmítla návrh Topolánkovy vlády, aby si za 10 hektarů polí vzala peníze. Vláda jí nabídla stejně velkou plochu polí jinde a navíc 48 milionů korun. Havránková dál žádala 250 hektarů.

* 15. října 2008 – Vláda schválila dohodu s Havránkovou. Podle ní by stát farmářce dal 253 hektarů pozemků. Pozemkový fond by však směnou porušil zákon, takže následující Fischerova vláda dohodu zamítla.

* 9. dubna 2010 – Vyjednávači se shodli s Havránkovou na nové smlouvě. Sporný zůstal jen pozemek, který Havránková vlastní napůl se sestrou Jaroslavou Štrossovou. David Štross řekl, že stát nabídl výměnou nepřístupný a bezcenný pozemek. Vláda se sestry rozhodla vyvlastnit.

* Červen 2010 – Štrossová souhlasí se směnou sporné parcely, dolaďují se smlouvy. V den jejich podpisu farmářka onemocněla a od té doby nekomunikuje. Opět hrozí vyvlastnění.

* léto 2011 – Stát dohodl směnu, podle ní farmářka smění se státem asi 130 hektarů polí a dostane navíc 90 milionů korun.

* 20. května 2012 – Ministerstvo financí zamítlo darovací smlouvu, díky níž stát v lednu 2012 získal zbývající pozemek od Jaroslavy Štrossové.