Zde se mohou zájemci podívat na to, zda hrozí jejich zvýšený výskyt a případně si nechat poradit v prevenci. V pondělí odborníci zveřejňují předpověď na zbytek týdne a ve čtvrtek upřesňují data na víkend. S vyšším stupněm roste nebezpečí napadení člověka nebo zvířete klíštětem. Tím pádem je i větší riziko nákazy nemocemi, které hmyz přenáší, například lymské boreliózy, klíšťové encefalitidy nebo ehrlichiózy. Do konce tohoto týdne ČHMÚ 
předpovídá stupeň 10, což je nejvyšší možný stav. Odborníci radí, aby lidé používali repelent, pohybovali se pouze po zpevněných cestách a nevstupovali do listnatých a smíšených lesů. Důležité jsou také pravidelné kontroly celého těla a včasné odstranění přisátých klíšťat.

„V letošním roce jsme dosud neměli nahlášený případ klíšťové encefalitidy a vykazovali jsme tři případy lymské boreliózy. Okres Svitavy nepatří mezi významná ohniska klíšťové encefalitidy. Minulý rok byla situace v tomto období stejná," shrnula letošní zkušenosti Olga Hégrová, vedoucí protiepidemického odboru 
z Krajské hygienické stanice Pardubického kraje. Navzdory zvýšené aktivitě klíšťat je tedy na Svitavsku situace klidná.

„Klíšťová encefalitida je onemocnění, u kterého mohou nastat dvě fáze. Nejprve se jedná o chřipkové příznaky a někdy i bolest v krku. Nastává léčba antibiotiky a přechodně se stav zlepší. Pak přichází bolest hlavy, poruchy vědomí a meningeální příznaky," dodala lékařka Hégrová. „V případě lymské boreliózy je někdy první příznak obrna lícního nervu, bolest hlavy, únava, bolest svalů a kloubů. Další fáze je neuroborelióza. Při ní nastává poškození centrální nervové soustavy nebo ledvin či srdečního svalu. Následkem mohou být poškození kloubů, kůže, neurologické změny a chronický únavový syndrom," upřesnila.

Odbornice z krajské hygieny také připomněla, že klíšťovou encefalitidou se člověk nemusí nakazit pouze kousnutím od klíštěte. Virus se může objevit i například v nepasterizovaném mléku infikovaných zvířat. Dále radí, že pokud se od tří dnů do jednoho měsíce objeví v místě kousnutí zarudnutí nebo migrující skvrny, tak je důležité vyhledat lékařskou pomoc.