Kraj jednal dlouhodobě s jedním vlastníkem. „Na silnici II/322 řešíme dvě samostatné stavby. První je úsek z Černé za Bory do Dašic a druhý z Dašic až po napojení na mimoúrovňovou křižovatku na D35. Prvním důležitým momentem v rámci příprav bylo, že Pardubice vloni v září po 2,5 letech schválilo změny svého územního plánu. Na to navázala letos změna územního plánu v Dašicích,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

V případě obou staveb je však nyní předpokládaná hodnota vyšší, než činí schválená dotace podle uzavřeného memoranda. „V případě úseku z Černé za Bory jde téměř o 340 milionů korun, což je o 140 milionů více. U napojení na mimoúrovňovou křižovatku u Dašic se pohybujeme na částce 560 milionů korun. Přitom před čtyřmi lety byla memorandem vyčleněna částka 248 milionů korun bez daně," podotkl hejtman. Nejen o těchto stavbách bude kraj jednat se Státním fondem dopravní infrastruktury. Rozdíl je totiž značný a přesahuje jednu miliardu korun.

Vyřešené pozemky jsou důležité pro další plánování. „V případě napojení na mimoúrovňovou křižovatku Dašice předpokládáme, že na přelomu dubna a května příštího roku dokončíme záchranný archeologický výzkum. U úseku Černá za Bory – Dašice jsme zadali zpracování zadávací dokumentace na záchranný archeologický výzkum," uvedl krajský radní pro oblast majetku Alexandr Krejčíř.

Portmoneum v Litomyšli získalo unikátní knihu Josefa Váchala Satanu za půl milionu korun ze sbírek Viléma Trmala.
Děsivé, šokující a unikátní. Satanu za půl milionu je v Litomyšli

Pardubický kraj se v roce 2017 v rámci aktualizace memoranda s Ministerstvem dopravy zavázal vybudovat osm přivaděčů k dálnici D35. „Stát nám přislíbil částku 2,7 miliardy korun, která však v tuto chvíli ani zdaleka neodpovídá realitě. Pokud nebude částka pro kraj navýšena, tak je pravděpodobné, že některé úseky nebudou vůbec realizované,“ dodal náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš. Letos bude hotová část druhého přivaděče v okolí Litomyšle. „Na silnici II/360 chceme v letošním roce dokončit úsek z Litomyšle do Němčic a rekonstrukci opěrné zdi za obcí Řetůvka. Následně budeme i s ohledem na finanční prostředky pokračovat směrem do Ústí nad Orlicí,“ vysvětlil Kortyš.