Příjemné zjištění pro zájemce o dovolenou je fakt, že se ceny i přes razantní zvýšení cen energií a rovněž vody v meziročním srovnání zvýší v průměru zhruba o deset procent. Především ubytovací zařízení ve zděných objektech a chatkách už mají poměrně vysoká rezervační čísla, takže není čas váhat a lépe si termíny zajednat co nejdříve.

Autokemp Seč na Chrudimsku

Vedoucí tohoto kempu Taťána Vojtěchová se pochlubila řadou novinek. Za velmi důležité považuje zavedení jednotného čipového systému, který bude fungovat jak na sociálních zařízeních, tak například i ve společných prostorech. „Stávalo se nám, že nám lidé vykrádali mincovníky na sociálkách, tak jsme si už řekli dost,“ uvedla Vojtěchová. Pyšná je na novou automatickou závoru na recepci, která už inteligentním systémem pouští auta do areálu podle SPZ. „Město Seč zainvestovalo nová šlapadla, takže už máme svoje vlastní. Rekonstruovali jsme dětské hřiště, sportoviště,“ dodala Vojtěchová.

Sečský kemp loni navštívilo neuvěřitelných 30 tisíc lidí především z různých států Evropy, ale i mimo evropský kontinent.

„Hodně začali jezdit zase Holanďané, klasicky Němci, Rakušané, Poláci,“ řekla vedoucí kempu s tím, že ve čtyřlůžkových chatkách, kterých tu mají 21, registrují už i osmdesátiprocentní rezervace hlavně v prvních týdnech prázdnin, pak se jedná asi o šedesátiprocentní blokace termínů. „Mě baví plavat, to je nejlepší místo, které já znám v tuhle chvíli v Čechách. Čistá voda, klid,“ uvedl Ukrajinec Arťom z Lanškrouna, který v neděli právě vylezl z vody. Kapacita kempu ve stanové části se podle Vojtěchové pro pohodlí rekreantů pohybuje kolem 800 osob, vejde se jich sem ale samozřejmě víc.

Kemp Seč nabízí v hlavní sezóně kromě klasických občerstvovacích stánků i hotová jídla, pivo tady o víkendu stálo 45 korun, klobáska v rohlíku 35 korun. „Asi pivo tak o pět korun zdražíme v té největší sezóně, ale jinak si myslím, že budou stejné ceny,“ řekla výčepní ve stánku přímo u pláže Eliška Motyčková.

Autokemp Konopáč

Rekonstrukcí společných zařízení před sezónou začali i na Konopáči. Navíc i tady se už objevili první otužilci. „Konopáč přímo miluju a chodíme se sem každou neděli koupat, dneska už jsme tady potřetí,“ řekl Pavel Jordán.

Autokemp Konopáč disponuje pro náročnější velkou ubytovací kapacitou, a to jak v chatkách, tak ve zděných budovách, nabízí celkem až kolem 260 lůžek. „Navíc je zde možné umístit vlastní stan, karavan či obytné auto, nechybějí přípojky na elektrickou energii. Máme rezervace především od klientů z České republiky. Objevují se ale i objednávky ze zahraničí, z Německa a ze Slovenska. Sezóna se nám začíná plnit z padesáti procent,“ pochlubil se provozovatel kempu David Starý. Na letošní sezonu podle něj tady rozšířili nabídku služeb o stánek se zmrzlinou z Opočna.

Autokemp Kraskov

Oblíbených místem rybářů, ale i plavců je typově menší rodinný kemp v Kraskově poblíž zříceniny hradu Lichnice. „Já jsem z Německa, jsem tu poprvé, dozvěděl jsem o tom z internetu. Tohle místo mám už teď velmi rád. Je tu hodně zeleně, báječné jezero, je tu ticho, užívám si to tady,“ řekl muž, který se pohyboval kolem obytného vozu s německou SPZ.

Majitelka kempu Jaroslava Bachmanová reportéru Deníku sdělila, že i tady se před sezónou na chatkách osazovala plastová okna, rekonstruovaly se střechy, vytvořilo se posezení pro rodiče u dětského hřiště. V sezóně, která se chystá, připravují pro rekreanty i rychlá teplá jídla, ale hlavně fastfoodové občerstvení. „Sociální zařízení i sprchy máme zcela zdarma. Co se týče obsazenosti chatek, už máme objednávky asi na 80 procent kapacity,“ uvedla Bachmanová. Jak se reportér Deníku přesvědčil, ocenit se tady dá hlavně všudypřítomná čistota kempu a bezvadně posekaný trávník v anglickém stylu.

„Jezdím sem, protože je tu jeden z nejklidnějších, nejkomfortnějších a nejčistších rybníků, které jsem měl možnost vidět. Jezdím sem velice často, s manželkou, s vnoučatama, se všema,“ řekl rybář Jiří Perutík, který se pochlubil i nejnovějším úlovkem – téměř metrovým kaprem. „Za jeden týden jsem tady také nachytal jedenáct druhů ryb, to se mi nikde jinde nestalo,“ pyšně dodal. Majitelka k tomu připojila, že v kempu je možné si zakoupit týdenní povolenku na rybaření za 1500 korun.