Předpokládám, že vaši zahradu myši netrápí. Kolik máte koček?
Předpokládáte dobře, zatím se na naší zahradě i v blízkém okolí myšky nezdržují, a pokud se tam nějaká zatoulá, bohudík nebo bohužel (je to také živá bytost) nemá moc šancí na pobyt. Minulý týden se mě ptala sousedka, co jsme měli k obědu, a než jsem jí stačila odpovědět, sdělila mi, že nejméně čtyřikrát během dopoledne zahlédla oknem naši Tlapku s myškou. Poté jsem doma vypátrala špajzku s myškami. Počet kočičích obyvatel se mění každým dnem, maximální kapacita je sedmdesát.
Možná bych se spíš měla ptát, kolik máte koček vlastních a kolik jich je v azylovém domě a hledají nové majitele?
Všechny naše kočky jsou vlastní a kdybychom jim dovedli dát potřebnou péči, prostor a pozornost, nerozloučili bychom se s žádnou. Jenže to nedovedeme, a proto těm, které u nás ještě nejsou tak dlouho, hledáme nové domovy. Kočky nemocné nebo vyžadující zvláštní péči, ty, které už jsou příliš staré a nebo nějak hendikepované, zkrátka všechny, na které jsme si už příliš zvykli a nedovedeme si představit, že bychom je někomu mohli svěřit, necháváme dožít u nás. Těm, o kterých jsme přesvědčení, že si zvyknou jinde, dáváme šanci najít nový domov, nové páníčky, které budou mít jen pro sebe. Protože tak to v kočičím světě má být.
Setkala jste se kvůli počtu vašich koček někdy s nevolí okolí?
Ano, kvůli počtu, ale i kvůli vlastnostem koček. Abychom zamezili nepříjemným dohadům s některými osobami z okolí, věnovali jsme velkou část zahrady jenom kočičkám, vybudovali jsme jim velké voliéry, ve kterých mají zajištěný klidný a bezpečný pobyt na venku a neobtěžují okolí.
Někteří lidé nemají kočky rádi, že znečišťují výkaly okolí a podobně. Co byste jim vzkázala?
Nejspíš nic, protože ať řeknu, co řeknu, mine se to účinkem, tihle lidé mě vůbec neuslyší a já se na ně za to proto nezlobím. Každý člověk je jiný, každý člověk má jiné zkušenosti, jiné vzorce chování, jiné předsudky a je jinak moudrý. Osobně si myslím, že je to o člověku jako takovém – celistvém. On sám musí změnit něco ve svém myšlení, aby se zbavil svých předsudků a přijal prostý fakt, že pokud my lidé jako celek jsme k sobě kočky připoutali, domestikovali je, neseme za ně taky odpovědnost. Jako bychom s těmito zvířaty uzavřeli dohodu o vzájemném soužití. Pokud začneme odmítat některou jejich část, protože se nám nelíbí, jako bychom odmítali něco v sobě samých, přestáváme být celiství, přestáváme být celými lidmi.
Čím vás kočičí svět fascinuje, proč milujete zrovna kočky?
Mám ráda všechna zvířata, a pokud by mi to bylo umožněno, zřídila bych si určitě malou zoologickou zahradu. Do cesty se mi ale připletly kočky, které mě naučily je milovat. Postupně jsem se seznámila s kočičím světem, s tím, jak funguje, jaká je jeho hierarchie a pravidla. Péče o kočky není jen starost, je to i velká radost a dobrodružství. Za to všechno se dovedou odvděčit svou láskou a pozorností, kterou nevěnují jen tak někomu, jsou to velmi svobodomyslná a nezávislá zvířata.
Většinou se mluví o blahodárném vlivu psů, canisterapie je běžnou terapeutickou metodou. Využívají se podobně i kočky? Které problémy pomáhají odbourávat?
Ano, existuje také felinoterapie a působí v podstatě stejně jako canisterapie. S kocourkem Mackem, Kylíkem a Kulíškem navštěvujeme klienty v Zařízení sociální péče v Chocni a v Léčebně Luže Košumberk. Toto by ale bylo na samostatné téma. Z obou zařízení máme velice příjemné zážitky.
Jste propagátorkou kastrací koček. Nemusejí se majitelé tohoto zásahu bát? Nemůže třeba změnit povahu zvířete nebo znevýhodnit kocoura před „soky"?
Kastrace koček je pochopitelně rizikový zákrok, ale ne v tom směru, o kterém mluvíte. Osobně spatřuji největší riziko v zátěžové anestezii a v tom, že kočka tento zásah, především je-li latentně nemocná, nemusí zvládnout.
U koček je kastrace náročnější než u kocourů. Pokud změní povahu zvířete, tak vždy k lepšímu, kocouři se přestávají toulat, rvát a tím se snižuje riziko úhynu například na silnici nebo v souboji. A nemusíte mít obavy, i kastrovaný kocour, pokud to jeho povaha vyžaduje, si umí obhájit své teritorium. Většinou ale zleniví a rvát se přestane.

Chcete je?

Koťata hledají nový domov.
Koťátka 6 až 10 týdnů stará, odčervená, starší jsou očkovaná. Mazlivá a hravá. K umístění dle dohody. Informace u Jarmily Tauberové na telefonních číslech: 465 635 584 nebo 608 767 587.
Více informací o útulku a nabídku dalších koček najdete na webu www.mnausos.cz