Zemětřesení o síle 5,9 stupně

Otřesy o síle 5,9 stupně Richterovy škály si na severu Itálie vyžádaly nejméně sedm obětí na životech, padesát zraněných, obrovské materiální škody a poškodily řadu historických budov.

Dvacet vteřin bylo jako věčnost

Zemětřesení vypuklo krátce po čtvrté hodině ráno našeho času, jeho epicentrum se nacházelo asi 35 kilometrů severoseverozápadně od Boloni a podle svědků trvalo asi dvacet vteřin. „Byla to hrozná noc. Těch dvacet vteřin mi přišlo jako věčnost," řekla Chiara Farella. „Vyděsil mě i druhý otřes někdy ve tři odpoledne, který byl menší intenzity," líčila italská učitelka.

Měl poničený dům, raději spal v autě

„Mám kolegu, který bydlí velmi blízko epicentra zemětřesení. Jeho dům byl při něm poničen. Přestože byl kontrolován statiky, raději teď dva dny po sobě spal kvůli bezpečnosti v autě," podotkla Chiara Farella, která si vybavila i zemětřesení v roce 1980.

„Bylo to v mém rodném městě.  Vzpomínám si, že to byla neděle kolem osmé večer. Mám na to strašné vzpomínky," prohlásila italská učitelka angličtiny, která dvakrát navštívila Prahu, jednou východočeský Náchod a přátele našla i v Pardubicích.

„Česká republika na mě působila velmi příjemným dojmem. Neměla jsem tu žádnou negativní zkušenost. Líbily se mi historické budovy, kostely, náměstí a bezvadní byli i lidé," svěřila se Italka.

Ráda by se do Čech brzy vrátila

„Ráda bych se do Čech někdy znovu vrátila na delší dobu. Určitě bych chtěla navštívit Brno a pak také Pardubice," dodala Chiara Farella.