Průlom tu před lety udělali díky tomu, že se jako řada dalších vesnic zapojili do ekologických projektů. Čeho si však odborníci na Biskupicích váží ze všeho nejvíce, je spolupráce se zemědělským družstvem. „Prostě nám to klape a snažíme se dělat, jak jen nejlépe to jde," říká starosta Biskupic Dalibor Šebek.

Jím vedená obec totiž dosáhla historického milníku a úspěchu. V soutěži o Vesnici roku 2015 obdržela Oranžovou stuhu za výše zmíněné počínání. K tomu také finanční injekci o výši šesti set tisíc korun a postup do celostátního kola. „Je to pro nás hodně prestižní a takového ocenění naší práce si moc vážíme," dodává Šebek.

Jak jste přijal zprávu o obdržení Oranžové stuhy?
Přijali jsme to velice rádi. Nejenže je to prestiž pro obec, ale také jsme postoupili do republikového kola mezi čtrnáct nejlepších. Navíc bychom měli dostat automaticky šest set tisíc korun v rámci dotací od kraje.

Konkurence byla veliká. Čím jste se snažili zaujmout?
Hlavně naší spoluprací se zemědělským družstvem. Využíváme kompostárnu, kterou jsme tu postavili a zkušebně to dobře fungovalo. Povolili jsme výstavbu, přestože se ozývaly nesouhlasné názory obyvatel, že si to nepřejí. Zabili jsme přitom dvě mouchy jednou ranou. Ze zákona likvidujeme odpad a navrch nás to vůbec nic nestojí.

Takže vám fungují vztahy se zemědělci a do toho se ještě snažíte být co nejvíce ekologičtí. Jde to všechno ruku v ruce?
Je to tak. Se zástupci JZD spolupracujeme už delší dobu. V minulosti jsme od nich koupili bývalý areál. Tím máme v obci jakousi další historickou budovu.

Hrají v tom roli i lidé, kteří chtějí být konstruktivní?
Naše výborné soužití a výpomoc stojí na tom, že si neděláme žádné naschvály a snažíme si vyjít vstříc a mít z toho všichni užitek. Spolupracuje nás víc. Stačí se podívat i do nedalekých Jaroměřic, které také využívají kompostárny a inspirovaly se od nás.

Jakým způsobem budete chtít nadále prohlubovat spolupráci a utužovat vazby?
To necháme osudu. Zatím nevím, co se bude dít. Teď máme to, co máme, jsme s tím spokojení. Naše družstvo má také svou prestiž a zisk Oranžové stuhy pro ně také znamená, že si udělají i větší pořádek v areálu – který sice plánovali – ale bude uspíšený, než přijede v září komise hodnotící celostátní kolo.

Zmínil jste finanční injekci. Nač peníze použijete?
Rozhodně na úpravu místních komunikací. Potřebujeme postavit jednu vedoucí k novým rodinným domkům. Měli jsme to v plánu na příští rok, takže můžeme co nevidět začít. Je to příjemná položka do rozpočtu. Bez toho bychom museli šetřit na jiných akcí. Máme přece jen pětimilionový rozpočet.

Co očekáváte v celostátním kole?
Oranžová stuha v kraji je velké plus. Celostátní kolo bude těžší. Většinou vyhrávají obce, co odebírají teplo z bioplynky. Uvidíme.