„V současné době jsou ve výpovědi všechny smlouvy, které byly v průběhu minulých let uzavřeny s První chráněnou dílnou, a to až na jednu týkající se služeb odpadového hospodářství,“ sdělila na dotaz Deníku vedoucí oddělení komunikace a marketingu Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semerádová.

Nicméně i smlouva na dodávku odpadních pytlů, sáčků a pytlů na prádlo v dohledné době skončí, je totiž časově ohraničená jedním rokem. „Její platnost doběhne přibližně ve stejné době jako smlouva na služby spojené s úklidem, kterou nemocnice vypověděla k 31. lednu 2019,“ potvrdila Kateřina Semerádová.

Většina smluv má půlroční výpovědní lhůtu

S revizí smluvních vztahů s První chráněnou dílnou začala Nemocnice Pardubického kraje vloni na podzim. Podle Kateřiny Semerádové má většina smluv půlroční výpovědní lhůtu. „Od srpna letošního roku bychom měli začít uklízet s jiným dodavatelem,“ vysvětluje mluvčí.

Podnikatel Tomáš Horáček, známý jako Velrybář z kauzy hromadného náboru černých duší v ČSSD v Ústecké kraji, je obviněný kvůli údajně zmanipulovaným výběrovým řízením v pražských nemocnicích Na Františku a Na Bulovce. V červnu loňského roku poslal soud Horáčka do vazby. Propuštěn byl až po půl roce letos v lednu.

První chráněná dílna byla ještě donedávna významným dodavatelem pro zdravotnická zařízení po celé zemi. Zakázky ve výběrových řízeních získávala díky bezkonkurenční nabídkové ceně. Jelikož zaměstnávala více než padesát procent zdravotně postižených, mohla soutěžit s cenou sníženou o patnáct procent. Pokud zakázku získala, smlouva se uzavírala na cenu nesníženou. Většinu zakázek, z devadesáti i více procent, však realizovala subdodavatelsky.

Široký sortiment zboží a služeb

Poslední smlouvy, které Nemocnice Pardubického kraje s Horáčkovou firmou uzavřela, jsou ze srpna loňského roku. Je mezi nimi už zmíněná dodávka obalového materiálu na odpad pro všech pět krajských nemocnic. Zakázku za více jak tři miliony subdodavatelsky realizoval výrobce odpadních pytlů Mateo Packing.

První chráněná dílna za uplynulé tři roky dodávala do Nemocnice Pardubického kraje široký sortiment zboží a služeb – zdravotnický a obvazový materiál, prádlo pro pacienty i ložní, kancelářský papír, ultrazvukový přístroj, sanitní vůz nebo nový závorový systém v Pardubické nemocnici. Většinu zakázek ve skutečnosti realizovaly subdodavatelské firmy.

Největší zakázku z hlediska objemu finančních prostředků představují úklidové služby. Smlouvu na 71 milionů podepsalo vedení nemocnice v březnu 2016. Právě kvůli kontraktu na úklidové služby stíhá policie Tomáše Horáčka v případě nemocnice Na Bulovce.

Veřejné zakázky, které získala První chráněná dílna, prověřoval před časem rovněž Pardubický kraj. Pochybení však neshledal.