Po rok a půl trvající rekonstrukci bylo včera znovu otevřeno Africké muzeum Emila Holuba v Holicích.
Proti dřívější podobě je nová expozice, kterou navrhl architekt a divadelník David Vávra, působivější, hravější a využívá moderní technické možnosti. Veřejnost může památník poprvé navštívit dnes.
Africká vesnička
V čele nové expozice jsou stylizované Viktoriiny vodopády s iluzí tekoucí vody, africkou vesničkou a průhledem ven z budovy. Centrální prostor muzea je nyní otevřený, po obvodu jej obklopují kóje, v nichž budou představeny jednotlivé etapy z cest a života známého cestovatele. Návštěvník má být vtažen do atmosféry africké přírody s poletujícími ptáky, rozestupující se savanou, zvuky divokých zvířat a africkou hudbou.
V části expozice jsou nově představeni i Holubovi následovníci, návštěvníci mohou srovnat rozdíly cestování v různých dobách. Nahlédnou do stanu Bedřicha Machulky, budou poznávat svět s Jiřím Hanzelkou a Miroslavem Zikmundem, přímo ve vozidle si mohou vyzkoušet, jaká asi byla v roce 2009 cesta pěti českých dobrodruhů od severu k jihu kontinentu trabantem napříč Afrikou. Legendární žlutý automobil z bývalé NDR vyjíždí z jedné ze stěn.
Zajímavostí bude i krátký film o Holubovi scenáristů a režisérů Milana Šteindlera a Martina Koppa.
Ve snímku ožijí také kresby z Holubových cestopisů. David Vávra včera věnoval muzeu i svou tropickou přilbu, kterou měl s sebou v Africe.
Nejčastěji muzeum navštěvují školní výpravy a rodiny. Pro děti budou proto připraveny programy a dětský koutek, venku je postavena africká vesnička na hraní.
Pomoc manželky
Holický rodák Emil Holub (1847 – 1902) je symbolem českého cestovatelství, na výpravách v Africe strávil 11 let.
Jeho muzeum ve městě vzniklo v roce 1966, základem mu byly rozsáhlé sbírky a předměty z pozůstalosti, které mu věnovala Holubova manželka Růžena.
Rekonstrukce expozice stála město Holice zhruba 21 milionů korun, z toho 19,5 milionu pocházelo z evropské dotace.