Do kraje se Zeman vypravil již podruhé. V exkluzivním rozhovoru pro Deník se prezident svěřil, že jeho největším zážitkem byla návštěva firmy Iveco ve Vysokém Mýtě.

Při své první návštěvě Pardubického kraje na podzim roku 2013 jste říkal, že vás nejvíce zaujala obec Přívrat. Co pro vás bylo největším zážitkem letos?
Při tomto třídenním maratonu jsem měl mnoho zážitků. Přiznávám, že nejvíc mě zaujala firma Iveco, protože má asi tři tisíce zaměstnanců, tudíž je jedním z nejvýznamnějších zaměstnavatelů v regionu. I díky této firmě je Česká republika v produkci autobusů v přepočtu na obyvatele na prvním místě na světě. Je to firma, která prosperuje a více než 90 procent svých výrobků vyváží. Navíc se chystá investovat a přijímat nové pracovníky. Takových firem bych u nás samozřejmě rád viděl co nejvíce.

Hejtman Martin Netolický vás chválil, že jste splnil vše, co jste při předchozí návštěvě slíbil. Já se zeptám konkrétně na to, jakým způsobem jste se snažil pomoci českotřebovské firmě CZ LOKO získat zakázku v Rusku?

Já nebudu nic tajit. Velmi dobře se znám s prezidentem ruských železnic Vladimirem Jakuninem. Takže jsem mu zavolal a poprosil jsem o přímluvu pro firmu CZ LOKO.

S jakými konkrétními „úkoly" odjíždíte z Pardubického kraje tentokrát?
Myslím si, že hlavní úkol je začít přes protesty zelených aktivistů výstavbu zdymadla v Přelouči. Splavnění Labe z Přelouče do Pardubic by se stalo jednou z největších investic v Pardubickém kraji. Investovaly by se tam 4,5 miliardy korun.

Vy jste velkým zastáncem lodní dopravy. Opravdu má tenhle druh přepravy budoucnost i pro město, jako jsou Pardubice, které leží na železničním koridoru a kde je mezinárodní letiště?

Lodní doprava je zapotřebí pro určité druhy výrobků, především pro ty velkoobjemové. Proto projekt Odra – Dunaj – Labe podporují například Vítkovické železárny. Pro ty letecká doprava nepřichází v úvahu, vícerozměrný náklad se těžko přepravuje i po železnici či silnici. Lodní doprava je vhodná také pro sypké materiály nebo produkty s delší trvanlivostí, kde je cena přepravy důležitější než rychlost.

Takže i pro Pardubice má lodní doprava smysl?

Myslím, že ano. Podle mě má smysl postavit i dva jezy v Děčíně, čímž by se zajistila celoroční splavnost Labe. Já samozřejmě netvrdím, že lodní doprava je všespasitelná. Pouze říkám, že je v dnešní době poněkud podceňována.

Tradičním tématem je v Pardubickém kraji R35. Všichni pardubičtí poslanci, senátoři i každý ministr dopravy, který do kraje zavítá, tvrdí, že se jedná o prioritu. Jenže se stavbou se zatím nijak nepohnulo. Co s tím?

Na Státním fondu dopravní infrastruktury je v tuto chvíli zhruba 80 miliard korun. Přitom se v loňském roce nepostavil ani jediný kilometr dálnice. Ty peníze tam tedy leží ladem. Říkal jsem ministrovi financí Andreji Babišovi, že by bylo vhodné, kdyby se tyto peníze předisponovaly těm krajům, kde jsou hotové projekty a výkupy pozemků. Peníze, které leží ladem, jsou totiž naprosto neužitečné.

Před vaším příjezdem se někteří starostové obávali demonstrací, které by mohly narušit průběh vaší návštěvy. Nakonec jsem žádné větší protesty proti vám nezaznamenal. Jak jste vy osobně vnímal atmosféru na setkáních s občany? Změnila se nějak?
Když projíždí auto s prezidentskou standartou, tak lidé mávají a usmívají se. Je to úplně stejné jako při mé předchozí návštěvě. Hysterie, kterou vyvolala pražská kavárna, se při návštěvě krajů téměř nevyskytuje. Větší počet svých odpůrců jsem zaznamenal jen před krajským úřadem v Pardubicích. Bylo tam přesně 11 lidí s červenou kartou. Tento protest organizoval bývalý pardubický radní za TOP 09 Jan Němec. Jeho aktivitu vnímám se soucitem jako pocit politického zmaru, že neměl volební úspěch, protože po podzimních komunálních volbách se nestal ani zastupitelem Pardubic. V ostatních městech se červené karty vyskytovaly naprosto ojediněle. Například v Chocni byla jedna červená karta.

Organizátor protestů Jan Němec vám vyčítal, že se bojíte předstoupit před obyvatele velkých měst…
Ano, četl jsem, že si pan Němec stěžoval, že se skrývám před občany v sokolovnách v malých městech. Já mohu říci, že třeba do Multifunkčního centra v Hlinsku přišlo na besedu 720 občanů. Ať zkusí pan Němec uspořádat setkání s občany, uvidíme, kolik lidí mu tam dorazí… Těch 11 odpůrců před krajským úřadem říká něco o jeho organizačních schopnostech.

Kdy plánujete další návštěvu Pardubického kraje?
Jako obvykle za rok. Zavázal jsem se, že přijedu jednou za rok do každého kraje. A já své závazky plním. Základní kostru programu vždy nechávám na hejtmanovi, protože on nejlépe ví, kde jsou bolavá místa každého regionu, nebo čím se naopak může pochlubit.

První dáma měla ve středu na programu návštěvu Muzea dýmek v Proseči. Nelitujete, že ji hejtmanství nezařadilo i do vašeho programu?
Já naopak děkuji hejtmanství, že zařadili tuto prohlídku do programu mé manželky. Třeba se zamyslí a nějakou dýmku mi přiveze. Ale to v této chvíli ještě nevím jistě.

Jednu dýmku z Proseče jste dostal od hejtmana už v roce 2013…
Ano, ale dýmek není nikdy dost. (smích)