Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči: Když ze střechy šlehají plameny, je na prevenci pozdě

Východní  Čechy - Lidé vědí, že před zimou je nutné vyčistit komín a zkontrolovat topidla. Ne všichni však tyto zásady dodržují. A to je chyba.

2.11.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Daniel Seifert

„Nedostatečná údržba se pak podepisuje na technických závadách komínů, kouřovodů a topidel, které způsobují požáry nebo úniky zplodin," varovala mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.

Hasiči mohou za špatně vyčištěný komín nebo jiné porušení zásad bezpečného provozu topidel a komínů udělit i desetitisícové pokuty. „U fyzických osob na to bohužel přijdeme až po požáru," podotkla mluvčí.

Požár od kamen

Škodu přes milion korun způsobil v červnu požár rekonstruované roubenky v Městečku Trnávka na Svitavsku. Patrně se vznítila od kamen na tuhá paliva. Škoda přesáhla milion korun. „Při příjezdu jednotek na místo byl již objekt v takzvané čtvrté fázi hoření. V této fázi již hrozí, že se zřítí vnitřní i obvodové zdivo, komíny, schodiště a podobně," uvedli tehdy hasiči.

Stačí jedna jiskra

Co patří mezi nejčastější příčiny podobných požárů?

Je to chybná obsluha topidla, žhavý popel, hořlavé látky u kamen, špatné umístění či instalace topidla, ale i zazděný trám v komíně nebo špatné spáry. Požáry vznikají také od jisker z komína nebo vznícením sazí.

Podle mluvčí si lidé často počínají neopatrně i při topení. Někteří kvůli úspoře přešli z plynového nebo elektrického vytápění opět na dřevo či uhlí, aniž tomu přizpůsobili komín.

Topí-li se pevnými palivy, zanesený komín způsobuje nejen špatné hoření, ale roste i nebezpečí vznícení sazí. Škvíry v komínovém plášti zase hrozí  požárem na půdě. U plynových kotlů je navíc nutná jak čistota komínových průduchů, tak předepsaný tah komína.

Potíže s pojišťovnou

Podle předpisu si každý  musí počínat tak, aby při topení nedocházelo ke vzniku požáru. „Na jeho základě chceme po požáru doklady o kontrole a čištění komínu. Pokud nejsou, mohou lidé dostat pokutu. Nehledě na to, že pojišťovna pokrátí plnění, pokud je objekt pojištěný pro případ požáru," uvedl vyšetřovatel HZS Václav Dostál.

Přivolejte kominíka

Jaká preventivní opatření jsou tedy nutná?

Podle hasičů je potřeba ještě před topnou sezónou vyčistit kamna a seřídit kotel topení. Topidla by měla mít bezpečný odstup od zařízení v místnosti nebo aspoň kvalitní  protipožární izolaci.

Zkontrolujeme také napojení na komín. Majitelé  domků musí vědět, zda je  komín omítnut, jestli v něm nejsou zazděné trámy, a zda hořlavé látky jsou uloženy dostatečně daleko. To vše by měl zjistit kominík.

„Mnoha neštěstím zabráníte, když si sami zkontrolujete, zda máte řádně upevněný kouřovod, zda není někde spotřebič nebo kouřovod propálený nebo zda fungují uzávěry komínových dvířek," doporučila Vendula Horáková.

Požár komína
Ilustrační foto.- V případě vzniku požáru sazí v komíně urychleně odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti komínového tělesa v celé jeho délce. Hořlavý materiál by však v blízkosti komína rozhodně neměl být ani před požárem!

- Požár sazí v komíně nikdy nehaste vodou! Komínové těleso by mohlo popraskat nebo dokonce vybuchnout.

- Do příjezdu hasičů se můžete pokusit uhasit oheň v topidle a vybrat z něj neshořelý materiál.

- Pokud požár vznikne od topidla na plyn nebo elektřinu, musíte ze všeho nejdříve vypnout přívod energie.

- I když se vám podaří oheň uhasit vlastními silami a budete chtít uplatnit náhradu způsobené škody u pojišťovny, měli byste zavolat hasiče – vyšetřovatele.
(Zdroj: HZS)

Autor: Ivana Vitovská

2.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V utkání fotbalistů Litomyšle (v bílém) a Žamberka se diváci dočkali gólů až v penaltovém rozstřelu.
17

Ani krávy se na Svitavy nevydržely koukat...

Policie pátrá po řidiči, který odjel od místa nehody.

Řidič ujel od místa nehody

Uklidnili se a derby bylo jejich

Svitavy /KOOPERATIVA NBL/ – Zvláštní, atypický zápas. Nízké skóre, úspěšnost střelby na obou stranách nevýrazná, trojky skoro neexistovaly (2:2). Přesto přineslo první východočeské derby sezony napínavou podívanou do samotného závěru.

Padaly góly, stejně tak i červené karty

Svitavy /III. TŘÍDA/ – Povinnost splněna. Vedoucí Březová podle očekávání doma v pohodě přehrála poslední Koclířov, tady se zaváhání skutečně čekat nedalo.

Chystáme on-line: Kolovratník bude odpovídat čtenářům

Pardubice - Poslanec a lídr krajské kandidátky hnutí ANO pro volby do Poslanecké  sněmovny Parlamentu ČR Martin Kolovratník bude čtenářům Deníku ve středu od 10 hodin k dispozici v on-line rozhovoru.

První přemožitel Janova? Je to Bystré

Svitavy /OKRESNÍ PŘEBOR/ – Došlo rovněž na lídra! Poprvé na podzim Janov prohrál, jeho pozicí na špičce tabulky to ovšem významněji neotřáslo, neboť ztratila i většina konkurentů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení