Tyto volby provází v Česku tradičně nejnižší zájem, snad jen s výjimkou druhých kol senátních voleb: Volební účast u nás ještě nikdy nepřekročila hranici 30 %. Bohužel ani letos Východočeši nemají na kandidátkách příliš velké zastoupení a žádný z nich ani není lídrem některé strany. Podívejme se aspoň na těch několik málo východočeských želízek v ohni. Uspěje některé?

Oldřich Vlasák (ODS)Místopředseda europarlamentu a bývalý primátor Hradce Králové moc šancí na obhajobu mandátu nemá, na kandidátce neoblíbené ODS je až čtvrtý.

Miroslav Poche (ČSSD)Oficiálně Pražák, jeho srdce však podle jeho slov bije pro východní Čechy, kde se narodil. Kontroverzní politik s tahem na bránu je čtyřkou kandidátky.

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL)Publicista, básník, šéf marketingové agentury a muž mnoha dalších zájmů a činností z Hradce má na východě Čech velké šance: Je trojkou lidovecké kandidátky.

Tadeáš Heger (ČSNS)Málo známá strana s ještě méně známým kandidátem, který však drží jeden primát: Heger je vůbec nejmladším kandidujícím Východočechem. Je mu 21.

Vladimír Dryml (Česká Suverenita)Prostořeký šéf vrchlabské nemocnice a někdejší černá ovce ČSSD a později Zemanovců kandiduje na 6. místě strany, již dříve vedla Jana Bobošíková.