Lidé v bytové nouzi

Mikroregion / počet lidí

v bytové nouzi
Pardubice 566
Chrudim 478
Mor. Třebová 185
Svitavy  133
Vysoké Mýto 155
Holice  79
Litomyšl  77
Č. Třebová 76
Králíky  61
Žamberk  59
Přelouč 56
Hlinsko  53
Lanškroun 46
Polička  45
Ústí n. O. 25

Více než dva tisíce lidí na ulici či v nuzných a provizorních bytových podmínkách v celém kraji je možná jen podstřelený odhad. Hlavně kvůli bezdomovcům nebo lidem, kteří se nehlásí na úřady s prosbou o pomoc.

I tak se ale jedná o možná nejnižší číslo v republice.

Údaje po počtu lidí v tíživé bytové situaci poskytla Platforma pro sociální bydlení Lumos, která zanalyzovala veškerá dostupná data. Vycházela hlavně z počtu vyplacených dávek na bydlení.

Data za jednotlivé „malé okresy“ je třeba brát s rezzervou: Jsou sice přesná, ale neberou v potaz rozdílnou velikost těchto obvodů. Třeba okres Chrudim má přes 80 tisíc lidí, zatímcoKrálicko desetkrát méně. I při přepočtu čísel na stejný počet obyvatel je však zřejmé, že problém bezdomovectví nebo problematického bydlení se nejvíc dotýká Moravskotřebovska a Svitavska. Ty dlouhodobě trápí nedostatek pracovních příležitostí.

Třeba Svitavy se letos pustily do problému bezdomovectví. „Lidem, kteří jsou ohrožení sociálním vyloučením, nově slouží objekt Šance. A už je slušně obsazen,“ řekl starosta David Šimek.

Problém je i se sociálním bydlením. Stát proto chystá přísnější podmínky pro čerpání příspěvku na bydlení a nižší doplatek na bydlení pro lidi z ubytoven.