S konkurencí na trhu s plynem se roztrhl pytel a i přes řadu podvodníků, kteří se na volném trhu snaží přiživit, klesá doposud monopolnímu dodavateli velmi rychle počet zákazníků.

Ke konci března měla Východočeská plynárenská (VČP), která patří německému koncernu RWE, 221 090 klientů, což oproti konci loňského roku bylo o téměř 12 000 méně. V porovnání s koncem loňského března pokles činil dokonce asi 50 000 odběratelů.

A vůbec nejdůležitější zprávu pro stávající zákazníky, kteří u VČP přes její vysoké ceny plynu zůstávají, přinesl na nedávné valné hromadě šéf dozorčí rady Martin Herrmann: VČP podle něj chce být nejlepším, nikoliv nejlevnějším hráčem na trhu.

To může být především pro malé odběratele plynu signálem k dalšímu hromadnému exodu ke konkurenci, která nabízí plyn až o čtvrtinu levněji.

„Nejde nám o nejnižší ceny v regionu, chceme být ale těmi nejzajímavějšími dodavateli na trhu," zopakoval včera pro Deník firemní strategii mluvčí VČP Luboš Falhaur.

Cena versus servis

Jakým způsobem ale chce být VČP tou nejzajímavější alternativou? Servisem svých zákaznických kanceláří, solidností a přístupností call center pro zákazníky, kam se lze kdykoliv dovolat, tvrdí mluvčí VČP.

„Naše cena zahrnuje kvalitní servis, který naši konkurenti neposkytují. Ze současných zkušeností můžeme potvrdit, že naši zákazníci oceňují solidnost spolupráce s námi, dodržujeme to, k čemu se odběratelům zavazujeme," dodal Falhaur.

Například podle serveru cenyenergii.cz patří VČP mezi nejdražší dodavatele plynu. Domácnost, která za topení, vaření i ohřev vody plynem zaplatí VČP ročně 52 tisíc korun, by přechodem k nejlevnější konkurenci podle serveru ušetřila až 11 tisíc korun.

Ještě na konci roku 2009 měla VČP 290 tisíc odběratelů, pak jí však začali rychle ubývat. Jen letos za první čtyři měsíce v celém Česku změnilo dodavatele plynu 145 tisíc zákazníků. Za celý loňský rok přešlo k jiném prodejci 362 000 odběratelů. Většina změn připadá na domácnosti.

Firma se snaží odchodu zákazníků ke konkurenci čelit také novými produkty, jako nabídkou kontraktů s cenou plynu fixovanou na delší období či nabídkou současných dodávek plynu a elektřiny.

Přesto zároveň s úprkem zákazníků letos VČP klesá i zisk. Jen za první čtvrtletí to bylo o šest procent na 465 milionů korun.

Hlavním akcionářem VČP je německá skupina RWE s podílem přes 66 procent. Další významné podíly mají SPP Bohemia (19 procent) a Slovenský plynárenský priemysel (deset procent).

(kim, čtk)

Jak VČP ubývají rok za rokem odběratelé