Už v půl osmé večer pak pokračování dosavadní spolupráce lídři stvrdili podpisem společného prohlášení.

Vítězné hnutí ANO lídra a hlavního vyzývatele současné koalice Martina Kolovratníka bylo vyšachováno ze hry, ačkoliv se Kolovratník před novináři ještě v podvečer tvářil, že se o koalicích začíná teprve jednat. Hořkou pilulkou musel pro něj už samotný výsledek voleb. Procentuální zisk ANO pod 20 procent čekal málokdo a v krajském zastupitelstvu si hnutí dokonce o jeden mandát pohorší. Stejné Pyrrhovo vítězství zažilo hnutí ANO už při volbách před čtyřmi lety.

Už v půl osmé večer pak pokračování dosavadní spolupráce lídři stvrdili podpisem společného prohlášení.Zdroj: Deník / Kamil Dubský

Naopak partneři v dosavadní koalici získali v součtu o mandát víc, v 45členném zastupitelstvu budou mít pohodlnou většinu 27 mandátů. Slabší výsledek lidovecké Koalice pro Pardubický kraj totiž vynahradily zisky koalice ODS s TOP 09 i STANu, úspěchem je rovněž výsledek hejtmanova sdružení Pro prosperující Pardubický kraj. Skončilo druhé za ANO s odstupem pouhých 4 procent.

Ilustrační foto.
ANO nepřesvědčivě vyhrálo, komunisté a SPD zcela vyhořeli

Staronová koalice tak ani nebude potřebovat přibrat Piráty, kteří skončili překvapivě až pátí.

Jako velmi dobrou zprávu hodnotili vítězní lídři rovněž skutečnost, že v krajském zastupitelstvu poprvé nebudou extremistické strany. KSČM totiž poprvé získala pod pět procent, těsně se do zastupitelstva nedostala ani SPD.

Nové krajské zastupitelstvo Pardubického krajeZdroj: Deník

Připravujeme další podrobnosti a ohlasy