I když se kvůli malému počtu diváků velká část představení v kraji rušit nemusela, byla návštěvnost někdy až zarážející. A to i přes slavná jména. „V listopadu jsme zde měli pana Felixe Slováčka s klavírním doprovodem, byl to úžasný koncert. Bohužel se hrálo pouze pro 20 posluchačů,“ připomněla ředitelka Klubcentra v Ústí nad Orlicí Jaroslava Martináková.

Někteří lidé se na akce bojí vyrazit. „Nikam nechodíme. Tady v Holicích byli ochotníci a nešla jsem. Kvůli covidu, nejdu tomu naproti,” zmínila Hana z Holic, která za kulturou nechodí i přesto, že je očkovaná.

Nemocnice se po dvou měsících covidových omezení vrací k plánované péči. Ilustrační foto z Litomyšlské nemocnice
Pacientů s covidem ubylo, nemocnice v kraji se vrací k plánované péči

„Já jako zaměstnankyně kulturního domu chodím na akce stejně jako dřív. Ale ostatní lidé chodí míň, mají strach, a tak sedí doma,” uvedla zaměstnankyně Kulturního domu Holice Petra Hrubanová.

Umělci nechtějí vystupovat

Na koncertech, divadelních představeních a dalších kulturních akcích může být dle platných opatření přítomno maximálně 1000 osob. Pokud je přítomno více než 20 osob, musí všichni přítomní splňovat pravidlo ON, tedy mít potvrzení o prodělání covidu v posledních šesti měsících nebo očkování.

Představení někdy ruší sami účinkující. „Vánoční koncert Václava Neckáře, Rybova mše, kterou tu organizuje místní pěvecký sbor spolu s dalšími sbory po kraji, taky nebyly. Takhle to odpadá jedno za druhým,“ konstatoval ředitel Střediska kulturních služeb města Svitavy Petr Mohr.

Rybovu mši zrušili kvůli velkému množství účinkujících. Na představení vystupuje několik pěveckých sborů z celého kraje a symfonický orchestr Litomyšl, což už je velké množství lidí, z nichž část nemá očkování.

Kulturní kluby a divadla se snaží všemožnými způsoby předat své představení divákům. Ve Svitavách se například rozhodli koncerty streamovat.

„Místní hudebka měla vždy na první adventní neděli koncert, tak jsme ho tentokrát streamovali z Fabriky a pouštěli na místní kabelovce a na Youtube,“ popsal Mohr. Na živém vysílání na Youtube měli okolo 400 diváků.

V této kombinéze seskočil na území Protektorátu parašutista Jiří Potůček, radista skupiny Silver A.
Pardubice si připomínají události heydrichiády. Muzeum ukrývá vzácnou památku

Lidé si ani nezatancují

Problémy se ale netýkají jen hudebních vystoupení. Promítání filmů neláká tolik diváků jako dříve a také se přesouvá mnoho naplánovaných premiér. V předem vytisknutých programech se tak musí často škrtat. Návštěvnost v kinech ve Svitavách byla v prosinci poloviční.

Taneční kurz ve městě v loňském roce sice proběhl, ale slavnostní věneček, na který se těší většina studentů, se konat nemohl. „Silou vůle i s kontrolami, které byly, jsme taneční kurz pro začátečníky a studenty dojeli, ale nebyl věneček, protože bychom nedodrželi nařízení. Proto jsme ho přesunuli na duben, aby o to ty děti nepřišly. Dost na tom, že všichni maturanti přišli o maturitní plesy, což je hrůza,“ zmínil Mohr.

Pořadatelé věří, že se situace postupně zlepší. „Rádi bychom se vrátili do normálního života, aby si lidi nezvykli na všechno koukat jen v televizi, aby taky někam šli,“ uvedl Mohr.