„Registraci dobrovolníků jsme spustili v pátek 23. října, k pondělku už máme přihlášených na tři sta zájemců o výpomoc v nemocnici, z nichž zhruba padesát deklaruje zdravotnické vzdělání. Přihlášené dobrovolníky budeme v následujících dnech třídit podle odborností i zkušeností a postupně je oslovovat podle potřeb jednotlivých oddělení všech našich nemocnic,“ uvedla mluvčí NPK Karolína Frýdová.

Nejen nemocnice, ale už i různé sociální ústavy nebo domovy zápasí kvůli epidemii koronaviru s nedostatkem personálu. Řada zdravotníků je nemocná, v karanténách nebo doma s dětmi na OČR, příliv pacientů je přitom stále vyšší. Do podobného náboru se pustil například i Český červený kříž nebo už na jaře projekt Sestry v záloze. Dobrovolníci bez zdravotnického vzdělání podstupují krátký ošetřovatelský kurz, aby si osvojili základy práce.

Martin Netolický
Hejtmanem se stal dle očekávání znovu Netolický

„Studenti Fakulty zdravotnických studií mají teď při nouzovém stavu dokonce pracovní povinnost, týká se to asi 400 studentů. Dobrovolníky se ale teď při distanční výuce stávají i mnozí studenti z jiných fakult,“ uvedla mluvčí Univerzity Pardubice Martina Macková.

Například studentka Fakulty ekonomicko-správní Míša začala pomáhat s vyřizováním telefonátů nemocných na speciální covid lince. Budoucí zdravotnický záchranář Martin Kubát v současnosti drží služby na ARO v Chrudimské nemocnici.

„Pracuji od začátku září, 40 hodin týdně v rámci mé odborné praxe,“ dodal Martin.

Adéla Klegerová, která je jednou z budoucích zdravotních sester z Fakulty zdravotnických studií, pomáhá třikrát v týdnu v léčebně dlouhodobě nemocných. „Pracuji tady už třetí rok. Ve všední dny chodím na noční nebo beru víkendové služby denní i noční. Je to náročné, ale baví mě to,“ říká Adéla.

Mezi lidmi se šíří i výzvy k finanční podpoře zdravotníků či nemocnic. Nemocnice však nyní víc než peníze potřebují personální pomoc: kohokoliv, kdo má ruce a nohy.

Víc se testuje

Nemocnice v kraji změnou rezervačního formuláře, aby umožnil i odhlašování, a rozšířením provozních dob odběrových míst navýšily kapacitu testování na 1400 lidí denně. Doposud bylo maximum 1100 testů. Drive-in v pardubické nemocnici nyní funguje sedm dní v týdnu, ostatní tři stanoviště v Chrudimi, Litomyšli a Ústí nad Orlicí pak každý všední den. Došlo i k navýšení celkové hodinové kapacity na 40 osob za hodinu. Nově lze na testy jít pouze přes rezervační formulář, aby se předešlo zmatkům kvůli neobjednaným pacientům.