„Vypadá to jako vysoké číslo, ale stále to nestačí. Máme v evidenci na 290 dětí, které by se mohly dostat do rodin, z toho je téměř 50 dětí mladších deseti let,“ řekl krajský radní pro sociální péči Pavel Šotola.

Vyrůstat ve vlastní rodině nemůže v kraji tisícovka dětí, dvě třetiny z nich žijí v rodinách náhradních. „Snažíme se měnit systém péče o ohrožené děti transformací dětských domovů a center, naším prvotním cílem však je, aby děti v zařízeních nemusely zůstat, ale aby mohly žít v rodinách, a pokud ne v biologických, tak v náhradních,“ vysvětlil Šotola.

Ocenění pěstounů

Proto je potřeba nalézt nové pěstouny. Pokles zájmu o dlouhodobou pěstounskou péči se kraj snaží řešit mimo jiné Týdnem pro pěstounství, který má pojem náhradní rodinná péče rozšířit do povědomí veřejnosti. Odstartoval již včera a v následujících dnech se ve 12 městech po celém kraji budou konat akce, na nichž se může veřejnost informovat od úřadů i přímo od dosavadních pěstounů.

„Uskuteční se debaty pro zájemce o pěstounskou péči, setkání k ocenění pěstounů nebo setkání neziskových organizací, které pracují s pěstouny,“ uvedla Michaela Svobodová ze sociálního odboru Pardubického kraje.

Týden vyvrcholí Dnem pro pěstounství, který se uskuteční v neděli v parku Peliny v Chocni. Pro pěstounské rodiny, ale i širokou veřejnost je připraven program, jenž obsahuje různé soutěže, výtvarné dílny či vystoupení skupiny Mixle v piksle.

Program v jednotlivých městech

Úterý 10. 9.
Chrudim – Den otevřených dveří OSPOD Chrudim, beseda s pěstouny, výstava
Lanškroun – Beseda o pěstounské péči
Ústí nad Orlicí – Výstava jsem pěstoun (až do pátku)
Vysoké Mýto – Beseda se zájemci o pěstounskou péči

Středa 11. 9.
Lanškroun – Setkání s pěstounskými rodinami
Litomyšl – Promítání filmů o pěstounství, beseda
Moravská Třebová – Beseda o pěstounské péči
Polička – Den otevřených dveří OSPOD Polička
Přelouč – Beseda s pěstouny, den otevřených dveří OSPOD Přelouč
Žamberk – Beseda o pěstounské péči

Čtvrtek 12. 9.
Ústí nad Orlicí – Beseda o pěstounské péči
Pardubice – Setkání s neziskovými organizacemi, které doprovází pěstouny

Neděle 15. 9.
Choceň – Den (pro) pěstounství, den plný her a zábavy pro všechny

Podrobný program zájemci naleznou na stránkách www.krajprorodinu.cz