Jízdní řády totiž podle vedení kraje doznají jen kosmetických změn a všechny prý byly projednány se starosty dotčených obcí. Budou omezeny jen některé nevyužívané linky, posíleny mají být naopak ty ve špičkách a častěji budou zastavovat i vlaky.

Revoluce v březnu

„Zásadnější změny chystáme až na příští rok. Jako první bychom chtěli v březnu změnit jízdní řády na Orlickoústecku," řekl náměstek pardubického hejtmana pro dopravu Jaromír Dušek.

Jízdní řády si letos začal Pardubický kraj kvůli nespokojenosti s prací firmy Oredo, která je měla doposud na starosti, sestavovat sám, respektive prostřednictvím svých úředníků.

Oredo původně sestavovalo jízdní řády pouze pro Královéhradecký kraj, který je s jeho prací spokojen a kde došlo v minulých letech k integraci a výraznému zkvalitnění dopravy. Poté, co k Oredu v roce 2011 přistoupil i Pardubický kraj a byly totálně překopány dosavadní jízdní řády, vzedmula se především na Svitavsku a Orlickoústecku obrovská vlna nevole. Autobusů sice přibylo, ale v nevyhovujících časech a se špatnou návazností. Po připomínkách starostů byly jízdní řády postupně upraveny do současné, většinou již vyhovující podoby.

„Začátky byly katastrofální, ale už se to zlepšilo," řekla Jana Dlouhá z Ćeské Třebové.

Radní Dušek s jízdními řády a s fungováním Oreda přesto spokojen není. „Nelze však totálně změnit jízdní řády během tří měsíců, chce to delší čas. Kdyby to šlo, tak bychom z Oreda hned vystoupili. Spolupráci jsme alespoň utlumili, zůstáváme ve společnosti především kvůli dvěma evropským projektům modernizace odbavovacího a informačního systému," řekl včera Dušek.

Padaly hlavy

Ve čtvrtek byl dokonce na mimořádném jednání krajského zastupitelstva odvolán z funkce jednatele Oreda za Pardubický kraj Jiří Král, s nímž byl Dušek kvůli údajným pochybením a špatné komunikaci nespokojen. Král naopak tvrdí, že politika Pardubického kraje je vůči Oredu „destruktivní", a pochybení odmítá.

S prací Oreda je na rozdíl od Duška spokojeno i hradecké hejtmanství. „V kraji došlo k všeobecnému zlepšení dopravní obslužnosti a integraci veřejné dopravy. Výměna pardubického jednatele je věcí Pardubického kraje," uvedl mluvčí kraje Jiří Hošna.