Kolemjdoucí zůstali v úžasu stát, než jim došlo, že je vše jen „jako" a v nemocnici se právě odehrává cvičení.

Složky integrovaného záchranného systému nacvičovaly ve spolupráci s nemocnicí a městem Ústí spolupráci při likvidaci požáru, který navíc „opepřila" bomba nahlášená anonymem. Podle ředitele HZS územního odboru Ústí nad Orlicí Romana Studeného je třeba nacvičit zásahy nejen teoreticky v učebnách, ale i v konkrétním prostředí, v reálu. „V nemocnici došlo k různým přestavbám a úpravám, slouží hodně nových hasičů a policistů, a ne všichni znají detailně nemocnici. Součástí cvičení bylo také seznámit je s areálem nemocnice, aby se zde v případě krizové události uměli pohybovat," uvedl Roman Studený.

Ředitel Orlickoústecké nemocnice Jiří Řezníček uvítal, že si integrovaný záchranný systém vybral pro své společné cvičení právě „jeho" nemocnici. „Podobné jsme dělali na traumatologický plán a dokázali jsme jej připravit tak, aby byl funkční. Evakuaci jsme nikdy nezkoušeli, byla to pro nás premiéra," dodal.

Cvičení se pacientů nemocnice nijak nedotklo, v rolích evakuovaných je nahradily studentky zdravotnické školy. „Ano, cvičení máme v rámci výuky, okoukaly jsme spoustu nových věcí," usmívala se Adéla Viskupičová, když ji autobus se spolužačkami dopravil do evakuačního střediska zřízeného v kulturním domě.

Na cvičení se přijel podívat i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Podle něj rozhodně nejde o žádné „hraní si na vojáčky". „Zažil jsem, co je neplánovaný ostrý zásah, když jsem byl slaňován z lanovky v Čenkovicích. Stejně tak poté i při nálezu předmětu, považovaného za minu, v oblasti Parama. Oba případy musím hodnotit jako skvěle zvládnuté, v tom prvním z hlediska Horské služby a provozovatele lanovky, v tom druhém ze strany Policie České republiky. Právě proto, že se konají podobná tematická cvičení," konstatoval hejtman a připomněl okřídlené rčení „Těžko na cvičišti, lehko na bojišti." Společné cvičení hasičů, policistů, zdravotnického personálu a krizového štábu města skončí vyhodnocením zjištěných pozitiv a negativ.