„Nemocnost se v minulém týdnu pohybovala na úrovni 1200 pacientů na 100 tisíc obyvatel, hluboko pod epidemiologickým prahem. Nárůst výskytu respiračních onemocnění je velmi pozvolný a kdyby to takto vydrželo, byla bych velmi spokojená,“ řekla epidemioložka Krajské hygienické stanice Pardubického kraje Olga Hégrová.

Nejvíc nemocných je nyní mezi malými dětmi do pěti let, mezi okresy nejsou větší rozdíly a zatím nebyly zaznamenány ani těžší případy.

Vloni každoroční chřipková epidemie v kraji vrcholila v šestém týdnu, tedy v první dekádě února. Rozehnat nemocnost každoročně pomáhají jarní prázdniny, kdy děti opustí školní kolektivy. Ty jsou pro přenos respiračních onemocnění nejrizikovější. Letos vycházejí jarní prázdniny na sedmý kalendářní týden, v termínu od 10. února. A to může být vzhledem k letošnímu pomalejšímu nástupu chřipek možná příliš brzo.

„Sezona chřipek se letos vyvíjí zatím dobře, není jich tolik a jejich počet roste pomalu. Proto je smůla, že jarní prázdniny budou už takto brzy, pro prevenci před případnou epidemií by se hodilo, kdyby byly o týden později,“ dodala Hégrová. 

Nehoda v Rohovládově Bělé, 27.1.2020
Řidič srazil čtyři děti. Starostové chtějí omezit přebujelou dopravu