Cestující v regionální dopravě na východě Čech budou moci od září využívat novou čipovou kartu jako součást tarifu Iredo. Mělo by jim to usnadnit odbavení v autobusech a vlacích a vyplatí se zvláště těm, kteří cestují pravidelně, případně přestupují.
„Karty postupně nahradí vícedenní papírové jízdenky platné u všech přepravců na území Pardubického a Královéhradeckého kraje," uvedl Jiří Král, ředitel společnosti Oredo, která projekt odbavovacího systému zajišťuje.

Časové jízdenky

Od začátku srpna si lidé mohou pořídit kartu s týdenní, měsíční a čtvrtletní časovou jízdenkou.
„Při nástupu pak bude stačit přejet kartou přes odbavovací zařízení. Ti, kteří přestupují, navíc ušetří ve srovnání s tím, kdyby si kupovali každou jízdenku zvlášť," podotkl Jiří Král.
Ne všichni cestující jsou ale s plánovanými změnami spokojeni. Ti, kteří využívají hromadnou dopravu jen občas, budou tratit na tom, že už nebude možné si pořídit papírovou přestupní jízdenku.
Karta platí v regionálních spojích všech dopravců v Pardubickém a Královéhradeckém kraji, použít ji nejde na dálkových komerčních linkách mimo systém Iredo. Lidé, kteří měli čipové karty jiných dopravců, je musejí do konce roku vyměnit za nové společné karty Iredo. V městské hromadné dopravě karty platit nebudou. Cestující si musí opatřit jízdenky či karty jednotlivých přepravců.

Pořízení samotné karty, jejíž platnost je šest let, vyjde na 150 korun. Do konce září bude cena pro děti, žáky a studenty jen 80 korun. Zájemci si o ni mohou zažádat na nádražích Českých drah a kontaktních místech.

I anonymní karty

Kromě osobní karty je možné získat i kartu anonymní, na níž nepůjdou nahrát časové jízdenky a bude sloužit jako elektronická peněženka pro jednorázové jízdy. Dosavadní papírové časové jízdenky platí do konce září, čtvrtletní do konce roku.
Společnost Oredo, kterou vlastní rovným dílem Pardubický a Královéhradecký kraj, získala na odbavovací systém evropskou dotaci. Pokryje 85 procent uznatelných nákladů, zbytek platí oba kraje. Celkové náklady by měly dosáhnout přibližně 50 milionů korun.