Rekordní počet nelegálně zaměstnaných osob původem ze zahraničí zadrželi pardubičtí celníci v provozovně na Svitavsku. Jednalo se o 41 lidí z Ukrajiny, kteří pracovali na potravinářské lince bez pracovní smlouvy. Prokázali se pouze turistickými pasy. Dva z nich sice povolení měli, ale pro jiného zaměstnavatele.

Závažnost případu dokresluje fakt, že počet zadržených Ukrajinců je dvojnásobný oproti množství všech zadržených nelegálně pracujících cizinců v Pardubickém kraji za celý loňský rok.

Ukrajinci převládají

„Jedna z kontrolovaných osob sdělila, že o nezákonnosti svého počínání věděla. Jednala tak pro peníze, které si odveze do své země,“ uvedl mluvčí Celního úřadu pro Pardubický kraj Václav Kánský.

Odhalené nelegální zaměstnance čeká vyhoštění ze země a stotisícová pokuta. Firmě, která je zaměstnávala, hrozí až desetimilionová pokuta. O jakou firmu se jedná, však celníci odmítli specifikovat.

Celníci na šťáru do firmy přišli na základě řady indicií. „Monitorujeme kraj a vyhodnocujeme místa, kde by nelegálně zaměstnaní cizinci mohli být,“ dodal Kánský.

Nejvíce nelegálů pracuje ve stavebnictví, nejčastější je mezi nimi právě ukrajinská národnost. Následují pracovníci ze Slovenska, Maďarska a Moldávie.