TOP 09 se vrací, koalice s ODS jí pomohla

Do krajského zastupitelstva se po čtyřech letech vrací TOP 09. V krajských volbách v roce 2016 musel její lídr a tehdejší poslanec Jiří Skalický překousnout volební porážku. Strana tehdy získala 4,63 procent a nepřekonala tak pětiprocentní hranici nutnou pro zisk mandátů. Nyní se ovšem Skalický ze čtvrtého místa kandidátky do zastupitelstva dostal, navíc obdržel druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů hned po Kortyšovi.

„Osm mandátů je velmi dobrý výsledek. Koalice ODS a TOP 09 uspěly rovněž v dalších krajích. Je to jasný vzkaz centrálám obou stran, že se spolupráce vyplatí a voliči ji ocení,“ poznamenal Skalický.

V 19.15 se v Pardubicích sejdou lídři stran současné koalice, aby se domluvili na dalším postupu. Je velice pravděpodobné, že krajská vláda bude pokračovat v současném složení v čele s hejtmanem Martinem Netolickým.

V krajských volbách v Pardubickém kraji ve shodě s předvolebními výzkumy vyhrálo hnutí ANO lídra Martina Kolovratníka, které bylo v kraji doposud v opozici. S necelými 20 procenty hlasů je to však méně, než se čekalo podle předvolebních výzkumů. Druhé s 15 procenty hlasů skončilo uskupení sociálnědemokratického hejtmana Martina Netolického, těsně následované koalicí ODS s TOP 09, lidoveckou Koalicí pro Pardubický kraj a Piráty, všechna tři uskupení mají kolem 13 procent. Jako další následují Starostové a nezávislí s osmi procenty.

Ilustrační foto
Strážník mě označil za neandrtálce, stěžuje si mladý muž

Nikdo jiný nepřekonal pětiprocentní hranici do vstup do 45členného zastupitelstva. Z něj tak zcela vypadli komunisté a SPD, kteří získali těsně pod pět procent.