Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Anketa: Co vám přinesl vstup České republiky do EU?

Východní Čechy - Češi, či západní Slované, žijí v Evropě už půl druhého tisíciletí, zítra to bude prvních 10 let, které strávili ve společném státu Evropanů. V Evropské unii.

4.5.2014
SDÍLEJ:

Vlajka Evropské unieFoto: Vít Šimánek

Hodně se za tu dobu změnilo. Jako nováčci měli Češi ze svého spojenectví s Unií spoustu výhod i nevýhod. Od našich evropských spolubydlících jsme zatím víc dostávali, než dávali. Díky unijní příslušnosti můžou Češi v Británii, Francii či v Německu pracovat.
Ve východních Čechách například zmizely kolony kamionů na hraničních přechodech, opravily se silnice v Orlických horách či Krkonoších, čistily se řeky.

Do Evropy to máme daleko blíž

Východočeský Deník na svých stránkách v pravidelných rubrikách během března a dubna ukazoval, jak se změnil během posledních deseti  let náš region: v Krkonoších farmaří Holanďané, děti na středních školách v Hradci či v Pardubicích učí jazyky Angličané či Němci, kteří tu s námi spokojeně žijí, v továrnách pracují vedle starousedlíků Francouzi. Otevřely se hraniční přechody.

Tomáš Mádle, Markéta Popelářová, Gabriela Pešková a Radka Průšová jsou středoškoláci z Hradce, z Nové Paky, Ústí nad Orlicí a Svitav. V krajském kole literární soutěže Naše Evropa, jejímž tématem bylo právě členství Česka v Evropské unii, byly jejich práce nejlepší: dokázali porazit šedesát svých vrstevníků. V anketě stručně popisují svůj pohled na Unii.

Tomáš Mádle, 18 let
SOŠ a SOU Vocelova provoz a ekonomika dopravy, Hradec Králové
Jsem rád, že z Evropské unie do ČR plynuly dotace a zavedl se schengenský prostor.  Co bych chtěl, aby se  zlepšilo? Aby Evropská unie zpřísnila požadavky na školství a zdravotnictví.

Markéta Popelářová, 17 let
Gymnázium Ústí n. O.
Je pro mě těžké hodnotit. V době vstupu do Unie jsem byla žačkou první třídy. Co přinesl, to nám lépe ukáže až čas. Pokud  zásahy EU nebudou poškozovat jedinečnost členských zemí, mohla by ji čekat slibná budoucnost.

Gabriela Pešková, 18 let
Gymnázium a SŠOP 
Nová Paka
Myslím si, že je dobře, že se naše republika připojila k Evropské unii. Máme volnější pohyb po Evropě. Ale zároveň naše zemědělství bylo samostatné a teď je součástí velkých organizací a tím strádá.

Radka Průšová, 17 let
OA a VOŠE Svitavy
Volnější pohyb nám umožňuje cestování. Můžeme se prosadit ve světě, cestovat za vzděláním. Také naše vymahatelná práva mají mírnější a spravedlivější možnosti ve vykonání trestu, který je podložený spravedlivým soudem.

Autor: Redakce

4.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Senior se nevrátil z procházky, pátrá po něm policie

Sedmkrát správně? Pouze jediný hráč to svedl, Tomáš Pánik bere prvenství

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Hrozí zhroucení stropu. Bazén při škole musejí zavřít

Moravská Třebová – Zdá se, že bazén při základní škole na Palackého ulici, který ve večerních hodinách využívala i veřejnost, definitivně dosloužil. Podle statika, kterého radnice pověřila prověřením technického stavu bazénu hrozí propadnutí stropu. 

Naši prvňáci ze ZŠ Vidlatá Seč a Trstěnice

Svitavsko - Každou středu vám představujeme letošní prvňáčky ze Svitavska.

ON-LINE: Ptejte se trenéra svitavských basketbalistů

Svitavy – Lubomír Růžička, kouč Dekstone Turů Svitavy a dosavadní asistent reprezentačního trenéra, odpoví na dotazy čtenářů Deníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení