Šestatřicetiletý paralympionik je teprve rok po amputaci levé nohy a svůj extrémní výstup uspořádal na podporu Simonky Smutné, tříleté holčičky se stejným handicapem. Za pomoci občanského sdružení Cesta za snem a také desítky přátel se podařilo zorganizovat jedinečnou charitativní akci, která vynesla  409 167 korun!

Částka vznikla z výtěžku tržeb při souběžně konaném Dětském dnu, prodejem triček s logem Na Sněžku pro Simonku, přispěli soukromí dárci, ale i Domov důchodců a město Pec pod Sněžku, Horská služba, výraznou měrou přispěla „klikací" akce na největším slevovém portálu v ČR Slevomat.cz.

Získané peníze budou použity na honorář asistenta, který je podmínkou toho, aby Simonka mohla od září nastoupit do školky a taky na novou protézku, kterou je u dětí nutné neustále obnovovat, což je finančně náročné. „Všem, kteří nám tak hodně pomohli, bych ráda poděkovala, takovou odezvu jsme opravdu nečekali," řekla maminka Simonky Veronika. „Překvapivě vysokou částku si nenecháme jen pro sebe, ale podělíme se s ní – šek na 52 000 korun jsme už předali těžce postižené Natálce Brixi a dalším obdarovaným bude Dominik Ševců, který potřebuje zaplatit lázně."

Důležité je, že se zároveň podařilo přispět ke změnám zákona, kterými dnes už bývalá ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová začala napravovat předcházející diskriminační rozhodnutí. Například to, že nyní bude Simonka a ostatní děti s amputací považována za osobu s vadou pohybového ústrojí – předtím ministerská litera hovořila nesmyslně o tom, že se jedná o osoby bez vady a nikdo z nich neměl nárok na úlevy či velmi důležité výhody třeba prostřednictvím průkazů ZTP!

„Dokázali jsme splnit to, co jsme si předsevzali. Semkli jsme se a získali přesvědčení, že dokážeme cokoli! Pro jeden den se z nás stala jedna veliká rodina. Je to jeden z nejkrásnějších dnů v mém životě," komentoval svůj výkon Jaroslav Petrouš, který zdolal vrchol Sněžky za dvě hodiny a dvanáct minut.

Všechno však není, bohužel, zas tak růžové, jak se zdá.

Necelý měsíc potom co zdolal Sněžku a pilně se připravoval na mistrovství světa, na které se kvalifikoval ve vrhačských disciplínách, se mu stala nešťastná nehoda. Po tréninku si doma dával sprchu, ve vaně si chtěl poposkočit pro mýdlo, uklouzl, dopadl nešťastně na pahýl levé nohy a došlo ke zlomení pánevní kosti! Při operaci mu lékaři rozbitou pánev sešroubovali, Psychicky zlomený paralympionik se obává, že nebude vůbec chodit. Nevzdává to a situace se lepší. Už  se postavil n a hole a nezdolnou vůlí se učí znovu chodit. Doktři říkají, že  něco takového ještě nikdy neviděli.

Jaroslav Petrouš je bojovník, nikdy neskládá zbraně. Chce příští rok zdolat Sněžku znovu a překonaným rekordem 2:12 hodin hodlá opět někomu pomoci. Už ví komu, prozradit jméno však nechce.

A navíc v roce 2014 plánuje zdolat nejvyšší horu Evropy Mont Blanc. On však svoje nejvyšší hory úspěšně zdolává prakticky každý den. Držíme palce a příští rok se těšíme na setkání opět v Peci pod Sněžkou.   (fr, pch)

Na Sněžku pro Simonku – kdo je kdo?
JAROSLAV PETROUŠ…… je český reprezentant ve vrhačských disciplínách ve své kategorii postižení, dvojnásobný bronzový medailista z ME, držitel evropského rekordu v hodu oštěpem, a také českých rekordů v disku, oštěpu a kouli.
Jako první handicapovaný atlet v republice překonal v hodu diskem magickou padesátimerovou hranici (54,69 m). Nominoval se na MS a splnil kvalifikační limit na paralympijské hry v Londýně.
Vloni na podzim podstoupil kvůli trvalým bolestem amputaci levé nohy nad kolenem a v úžasně krátkém čase se dostal zpět do formy. Vrátil se na světovou úroveň, když opět přehodil padesátku. Do Londýna ale kvůli nízkým kvótám na sportovce nemohl odjet.
Jarda se zranil při hře paintball. Upadl do jámy a zpřetrhal si vazy v koleni, meniskus i čéšku. Následující dva roky strávil  v rehabilitačních centrech a na operačních sálech. Nesnesitelná bolest jej dohnala až k radikálnímu řešení. Na vlastní žádost si nechal amputovat poraněnou nohu.
Je ženatý, má dvě děti a živí se jako barista. V roce 2004 získal titul mistra baristy České republiky a o rok později se zúčastnil světového šampionátu v přípravě kávy v americkém Seattlu.

TŘÍLETÁ Simonka Smutná z KobylniceSIMONKA SMUTNÁ…… se narodila s nádorem v levé nožce, lékaři to však zjistili až za rok a půl. V té době již Simončina nožka několikrát nabyla na objemu a v poslední fázi rostla až o několik centimetrů týdně. Zoufalí rodiče donutili lékaře přehodnotit stanoviska a záhy bylo odhaleno nádorové bujení.
Simonka podstoupila onkologickou léčbu chemoterapií, ale nádor se zničit nepodařilo. Rodiče holčičky byli postaveni před nejtěžší rozhodnutí v životě – dát souhlas k amputaci levé nohy v půlce stehna. Simonce se podařilo nad zákeřným onemocněním zvítězit, ale život se jí i rodičům komplikoval dál.

OBČANSKÁ SDRUŽENÍ CESTA ZA SNEM…… je vyústěním více než čtyřleté práce tvůrčího a organizačního tandemu Heřman Volf a Miloslav Doležal na projektu Cesta za snem. Z prvotního nápadu uskutečnit cestu z Prahy do Paříže, kterou vozíčkář Heřman Volf realizoval na speciálním kole – handbiku  se stal projekt, který si vzal za cíl pomáhat zejména lidem na vozíku.
Posláním projektu je zviditelnit aktivity handicapovaných a šířit myšlenku, že život na vozíku nekončí a nikdy není pozdě začít si plnit své sny.
Cílem projektu je motivovat handicapované, ale také zcela zdravé lidi, k aktivnímu a plnohodnotnému životu. Chce ukázat možnosti, dodat naději těm, kteří ji ztrácejí. Život je třeba žít naplno, neodkládat plány na později, protože to co znáte, jak žijete, se může změnit během jediné sekundy. Kromě motivační části má projekt za cíl pomáhat také konkrétně. Vznikají sbírky, hledají se sponzoři, plní se sny konkrétním osobám.
Hlavní náplní občanského sdružení je podpora a realizace vzdělávacích, sportovních a kulturních aktivit pro zdravotně a sociálně znevýhodněné osoby, realizace motivačních besed a spoluúčast na integračních programech pro osoby s tělesným nebo psychickým handicapem.