V sobotu a v neděli měly tuto možnost ženy v Litomyšli, a to pod vedením předního českého floristy Pavla Hrušky. Znají ho z televizních pořadů a mladý muž mimo jiné zajišťoval květiny pro svatbu Ivety Bartošové. Patří mezi českou špičku v oboru.

Jedle a mech

Na stůl patří adventní věnec se čtyřmi svíčkami. Jeho vytvoření není zase tak složité a vlastní výrobek potěší o to více. „Uděláme základ kulatého věnce na slámovou podložku. Jako materiál využívám korejskou jedli. Vždy chci, aby to bylo jiné, aby lidé nedělali jen to, co vidí všude okolo. Používám proto navíc mech, šišky, břečťan a to všechno doplním ozdobami,“ vysvětlil florista Pavel Hruška. Klasikou je sice kulatý věnec, ale možností je více. „Může to být rovněž štola, která se hodí na úzký dlouhý stůl,“ dodal Pavel Hruška.

Jakmile měly dámy hotový základ věnce, přišlo na řadu zdobení. Pavel Hruška volí dekoraci podle zařízení bytu a s citem, aby nebyl věnec příliš barevný. „Letos převládá fialová, růžová, černá barva. Fialová, to je církevní barva. Vlastně kombinace fialové a černé barvy je vidět také v odívání i v bytovém návrhářství,“ uvedl florista. I když jsou tyto barvy v módě, v jednom má Pavel Hruška jasno. Každý člověk by si to měl doma udělat takové, aby se mu to líbilo a cítil se tam dobře. „Do české chalupy nebudeme nutit trendy, když právě tam se hodí perníčky, jablíčka, skořice, prostě klasika. Záleží opravdu na každém člověku. Je důležité udělat si pohodu, protože advent je období očekávání a hojnosti,“ dodal odborník Pavel Hruška.

Při zdobení věnce nepoužívá Hruška tavnou pistoli. Pracuje výhradně s drátkem. Důležitý je také výběr svíček. „Volím malé svíčky, protože ty velké patří spíše na svícny, na věnci by působily příliš mohutně,“ tvrdí florista. Při výrobě adventního věnce tak lze využít mašle, malé skleněné kouličky, skořici, sušená jablka, pedig nebo velké sušené lusky. Moc pěkně vypadá, když na závěr věnec postříkáme lakem na vlasy, který poslouží jako lepidlo, a lehce věnec „pocukrujeme“ třpytkami. Vypadá pak jako zasněžený.

Advent

Advent je počátkem církevního neboli liturgického roku, protože křesťané počítali čas náboženského roku od narození Krista. Advent zahrnuje období přibližně čtyř týdnů před Štědrým dnem a začíná vždy v neděli, která je nejbližší k 30. listopadu – svátku svatého Ondřeje. Může to tedy být neděle mezi 27. 11. a 3. 12., délka adventu je pak 22 až 28 dní. Oslavy adventu se objevují již ve 4. století na území dnešního Španělska a Francie. V 6. století se advent světil i v Římě. V době vrcholného středověku patřil v celé křesťanské Evropě k základním kamenům liturgického cyklu. Jeho podoba se pochopitelně v průběhu staletí vyvíjela.

Čtyři adventní neděle: železná, bronzová, stříbrná a zlatá.