Naďa Mašková:

V nemocnici mě chtěla „sbalit“ sestřička

Naďa Mašková je bezesporu momentálně jednou z nejznámějších obyvatelek Svitav. Bývalá učitelka v mateřské škole, se proslavila vystupováním v několika pěveckých televizních soutěží. Naposledy ji diváci mohli spatřit na Nově v pořadu X Factor. Přestože ji porota nenechala postoupit do dalších kol, stala se osmačtyřicetiletá Naďa mediální hvězdou. Její umělecké i mírně erotické fotografie se objevily v řadě novin i časopisů.

„Vždy jsem trochu vyčnívala z řady. Ráda jsem se avantgardně oblékala a možná právě to mnoha lidem vadilo. Závist a netolerantnost lidí je v naší společnosti bohužel značná,“ vypráví o svém životě usměvavá Naďa, kdysi jedna z neoblíbenějších učitelek v mateřské školce. „Děti za ní šly, dokázala je zaujmout. Vadila ale kolegyním a také některým maminkám, které se bály, že svádí tatínky,“ prozradila na Naďu Maškovou jedna z jejich bývalých spolupracovnic.

Před několika lety se stala jednou z vítězek v hudebním pořadu Caruso show. „Zpívání je moje životní láska. Zpívám ráda a zpívám si téměř všude. Řídím se heslem, že hudba a smích léčí bolavé tělo i duši,“ prozrazuje možné tajemství svého stále mladistvého vzhledu téměř padesátiletá žena.

Závist sousedů

Její věk ji opravdu hádá málokdo. „Na svůj věk, jsi opravdová kočka,“ vzkazuje ji přes internet řada mužů. Emaily a dopisy začaly Nadě Maškové chodit po vystoupení v soutěži X-Factor. „Většina z nich je strašně moc milá. Najdou se však i nepřejícné a zlé vzkazy. Nejhorší je ovšem závist lidí, zejména žen, z nejbližšího okolí. Ve Svitavách se o mě šíří spousta nepravdivých drbů, ale už jsem si na to zvykla a netrápím se tím,“ říká Naďa rozhodným hlasem a všem závistivcům vzkazuje: Nechte pomlouvání a běžte do akce. Nikdo vám nebrání se do podobných soutěží přihlásit a sami poznáte, že ne vždy vše končí jako v pohádce.

Osudovým se Naďě Maškové stal rok 2001. Při vážné autonehodě utrpěla těžká zranění. Několik dnů byla v bezvědomí a skončila na invalidním vozíku. „Ujel mi tehdy autobus z Moravské Třebové, kde jsem pracovala, proto jsem šla na stopa. Ujeli jsme sotva čtyři kilometry a potom už si nic nepamatuju. Probrala jsem se až po několika dnech v brněnské úrazové nemocnici,“ popisuje Naďa své znovunarození.

Máte doma zrcadlo?

Lékaři ji dokázali dát znovu dohromady. I v nemocnici ale zažila perné chvilky. Hlavně se sestřičkami. „Odmítla jsem nosit erární prádlo a zásadně chodila ve svých nočních košilkách. Doktoři byli nad věcí, ale některé sestřičky to nedokázaly unést. V pohodě byla vlastně jen jedna. Teprve ke konci svého léčení jsem zjistila, že to bylo proto, že se do mě zamilovala, byla totiž takříkajíc na holky,“ vzpomíná Naďa na pobyt v Úrazové nemocnici v Brně.
Poctivou rehabilitací a hlavně díky své pevné vůli po několika měsících dokázala vstát z vozíku. Dva roky pobírala plný invalidní důchod. „Jednoho dne jsem přišla k revizní lékařce. Ani mě neprohlédla, jen se mě zeptala, zda mám doma zrcadlo? Když jsem nechápala, dodala: Tak se na sebe podívejte. Vypadáte dobře, tak můžete jít dělat. Tím ukončila moji dlouhodobou nemocenskou,“ vzpomíná Naďa s úsměvem.

Momentálně navštěvuje počítačový rekvalifikační kurz a věnuje se umělecké a módní fotografii. Od jisté reklamní agentury dostala nabídku na dvouměsíční pobyt na Kubě. Oslovují ji také produkční společnosti, které chtějí, aby zpívala a vystupovala pro jejich klienty. Fotografie její postavy se objevují v bulvárních i seriozních médiích. „Mým největším snem je ale otevřít si ve Svitavách nebo jiném městě ateliér zaměřený na uměleckou fotografii,“ prozrazuje své plány sympatická Naďa.

René Flášar