„Přestřižení pásky jsme naplánovali na Biskupické kaléšek, abychom se s hosty podělili o radost z obnovy přirozeného centra vesnice,“ uvedl starosta Dalibor Šebek. Od pátečního dne staví dělníci pódium a uklízí veřejné prostranství. Na obecním úřadě připravují tombolu.
Starosta nad vším dohlíží. Také koštuje s komisí vzorky pálenky. Letos obdrželi do soutěže rekordních 53 půllitrových lahví slivovice. Vítězný vzorek vydraží jako každý rok ve prospěch Dětského domova v Moravské Třebové.
Od pálenici k pálenici jezdí časovku na jednu míli sedm let
Biskupické kaléšek se stal pojmem. Do povědomí se zapsal degustací vzorků pálenky, ale také sportem. Posedmé přijedou dnes do malé obce u Jevíčka čeští velocipedisté na vysokých kolech. Pod tradičním závodem od pálenice k pálenici je podepsán Zdeněk Sendler z Brna. Zapálený cyklista je zvyklý na Biskupice, protože zde už 35 let chalupaří.
„Když kaléšek začínal, tak jsem viděl, jak se vesnicí potulují lidé. Napadlo mě, že bychom je mohli obveselit sportem,“ vzpomíná Zdeněk Sendler, proč vznikl nápad, že uspořádají v Biskupicích závody velocipedistů.
Starosta Dalibor Šebek byl příznivě nakloněný myšlence, že festival slivovice oživí závody na historických kolech. „Zkusme to,“ tehdy řekl. „A tak jsme to zkusili,“ vypráví Zdeněk Sendler, jak našel podporu u biskupického starosty. Když měl požehnání, začal vymýšlet název. Inspiroval se horní a dolní pálenicí, mezi nimiž jeli závodníci před sedmi lety první časovku na jednu anglickou míli. Už dva roky ale vede trasa závodu ze sousedních Jaroměřic do Biskupic, kde je cíl. Trať je však téměř o 600 metrů delší než anglická míle.
Od prvního ročníku je pravidelným hostem Josef Zimovčák. V časovce na vysokých kolech v dosavadních ročnících vždy zvítězil, za to slivovici neokoštoval. „Je to sportovec tělem a duší, nikdy se nenapije,“ váží si účasti čtyřnásobného mistra světa Zdeněk Sendler. Zimovčák absolvoval na vysokém kole trasu Tour de France, kde ho mimo jiné doprovázela Iva Zajíčková. Několikanásobná česká mistryně se objeví na startu jízdy elegance v dobových kostýmech.
Zdeněk Sendler předpokládá, že letos přijede rekordní počet závodníků. Start časovky velocipedistů začíná ve 12 hodin a pojede se ve třech kategoriích, a to plášťová kola muži, plášťová kola ženy a vysoká kola.
Věhlasný biskupický festival slivovice oslaví desáté narozeniny
Zdá se to skoro neuvěřitelné, ale jedna z nejprestižnějších akcí cestovního ruchu, turismu a gastronomie v Pardubickém kraji, festival slivovice Biskupické kaléšek, oslaví za pár dnů desáté narozeniny. V obci, kde je zpracovávání ovoce v destilát tradicí sahající až do počátku osmnáctého století, se každoročně první sobotu v říjnu scházejí nejen vyznavači voňavého, leč záludného moku, ale také ti, kteří si váží historie, lidových tradic a dovedností našich předků. A protože jsem považován za duchovního otce této akce, dovolil jsem si ke čtenářům Deníku takovéto menší zamyšlení. Moje následující řádky neberte jako vychloubání se tím, že jsem Kaléšek počal, ale spíše jako hold všem, kteří se zasloužili o tuto část biskupické historie, o udržení festivalové tradice i vše s tím spojené. A také možná jako maličké nahlédnutí do zajímavých stránek historie obce pod Hrubým kolem.Stopy pravěkého člověka
Kdy byla malohanácká obec Biskupice založena, se věrohodně nikterak nedá doložit. Nicméně jisté je, že okolí dnešní vsi bylo osídleno již v pravěku. Přímo nad Biskupicemi se nacházejí zbytky neolitického hradiska Hrubé kolo.
V roce 1063 vzniklo v Olomouci biskupství, což se nelíbilo pražskému biskupovi Jaromírovi, který jako jediný dosud vykonával správu v zemi. Spor urovnal až v roce 1075 papež. Důsledkem aktu bylo odtržení Biskupic – jméno ves získala právě pro příslušnost k vysokému církevnímu hodnostáři – od pražského biskupství a začlenění k olomouckému. První listinné zprávy o obci nového jména pocházejí však až z roku 1262, kdy olomoucký biskup Bruno daroval ves k užitku své kapitule. V roce 1361 pak koupil Biskupice bratr krále Karla IV., markrabě Jan.
Biskupický zámek nechal postavit v letech 1713 – 1716 Vojtěch Libštejnský z Kolovrat. Jeho součástí byla i věhlasná palírna, o čemž se dočtete za chvíli. V době od roku 1874 do konce druhé světové války patřil objekt Thurn-Taxisům. Dnes je v soukromých rukou a značně poničený objekt obklopuje neméně poničený zámecký anglický park s mnoha vzácnými dřevinami.
Stav soukromého majetku nesnese můj další komentář a rovněž se nechci vyjadřovat k dalším historickým objektům v obci, stejně jako k událostem s Biskupicemi souvisejícím, neboť to není předmětem tohoto článku. Slíbil jsem zrod Kaléšku, tudíž se k tématu navracím.
Jak sme veméšleli…
Na podzim roku 1999 se nápad zorganizovat festival slivovice jako hold takřka třísetleté tradici nezrodil jen v hlavě mojí, ale i tehdejšího starosty obce, řídícího učitele a mého velkého přítele pana Františka Václavka. Nebudu zastírat, že jsme tehdy koštovali voňavý mok z našeho nejpitnějšího stromu a nová úroda byla velmi zdařilá. Já jsem tehdy slíbil, že druhého dne přinesu jakýsi scénář u kaléšků vymyšlené akce a slovo jsem dodržel. Bylo to dáno především mým vztahem k tradicím regionu, láskou ke všemu, co je s Jevíčskem a Moravskotřebovskem spojeno, něčím, co tryská z duše a o co se chce člověk podělit s druhými.
Nebylo jednoduché přejít od myšlenky k činům, protože Biskupice tehdy neměly sál či jiné prostory, kde by se akce konala, chyběly zkušenosti a ani jsme nevěděli, jak se k nápadu postaví veřejnost. Nakonec nám však pomohl tehdy nový majitel zámku a ještě nám povolil první ročník uskutečnit v sále jinak již uzavřeného objektu. Nicméně bylo nastartováno…_
Legendární palič
Biskupické pálenice jsou věhlasné. Snad i proto jsem si je vybral za objekt své další lásky k regionu. Nejde o to, co máte ve sklence, ale spíše o to, kdo kdy oživoval „zrcadlo ze švestek“ i jiného ovoce, kdo kdy navazoval na palírnu Libštejnských z Kolovrat, co tu pálili „živou vodu“. V roce 1716 to byli právě oni, kteří nechali postavit první zdejší palírnu, která později přešla do rukou Aronů, Gröbnerů, Löblů, Bocků a dalších. Ovšem nelehká živnost.
U jednotlivých paličů se nevyráběla jen slivovice a další destiláty z ovoce. Oblíbené byly i různé speciální kořaličky, zejména s příměsí bylin, jalovcová a pálenka s macerovanými mladými výhonky z borovic. Vznik biskupického lihovaru je neodmyslitelně spjat se jménem podnikatele Matěje Berana, který si vzal za manželku vdovu po Cyrilovi Pospíšilovi, rovněž nájemci a provozovateli palírny. Berna na co sáhl, v tom se mu dařilo, a v roce 1918 založil firmu Frugal, která zpracovávala zejména švestky. Vedle pálenky a bramborového lihu produkovala i marmeládu, sušené ovoce a mraženou ovocnou dřeň.
Posledním z legendárních paličů byl pan František Vávra, který tu donedávna pracoval a pálence věnoval více než třicet let svého života. Do vesnice za tímto mistrem jezdili lidé z širokého okolí a slivovička vyrobená pod jeho odborným dohledem pomáhala mnoha lidem zlepšit náladu a rozjasnit zrak.
Třpytivé desetiletí
Biskupické kaléšek za desetiletí existence v mnohém změnil svoji tvář, přibyla k němu jízda historických kol a velocipédů, ustálil se počet jeho návštěvníků, který zdaleka přesahuje počet lidí v obci trvale bydlících, změnily se prostory, kde akce probíhá, nově i tvář obecní návsi, neboť Biskupice i díky populárnímu festivalu dosáhly na dotace. Coby zakladatel této jedinečné tradice jsem právem hrdý na to, že festival Biskupické kaléšek překročil již dávno hranice regionu a že není jen o slivovici a pití, ale je především o lidech, jejich práci, listování zažloutlými stránkami historie a venkovských tradic. Jsem pyšný na to, že se zrodil, zakořenil a každoročně otevírá své brány tisícovkám lidí.
Připomínat si kořeny, ze kterých jsme vzešli, není o vousatých vzpomínkách, ale o svěžích časech současných a především příštích. Není pouze o Biskupicích, ale celém malohanáckém kraji. Tady jsme doma, tady získáváme sílu a inspiraci. Milovat rodný kraj je z lásek nejposvátnějších. Proto když budete pozvedávat ke rtům kaléšek se třpytivým zrcadlem, vzpomeňte si na tato moje slova a jubilejní přípitek věnujte nejen sobě a svým blízkým, přátelům, ale také všem, kteří kdy zvelebovali tento kraj. A připijte rovněž festivalu, okolním kopcům, dolinám, potokům, lesům, stromům v sadech, loukám a láskyplnému slunci.
OLDŘICH KOUDELKA