Interaktivně pojatá výstava široce představuje vedle nás žijící menšinu, která zůstává v mnoha ohledech majoritě neznámá. I to je důvod, proč teplické středisko dalo celé výstavě vzniknout. „Našim hlavním cílem je ukázat, jak bohatá je romská kultura, že Romové nejsou jenom ti, kteří vysypávají popelnice z okna.

Naopak že i pracují, vzdělávají se,“ uvedl ředitel salesiánského střediska Ladislav Nádvorník. Značná část expozice je proto věnována portrétům a profilům profesně úspěšných Romů, kteří si zaslouží všeobecnou pozornost. Za všechny jmenujme alespoň romskou novinářku, kardiologa, policistku či ředitelku muzea.

Jiné informační panely návštěvníky seznámí kromě proslulého romského umění hudby a tance i s tradičními řemesly, jídly nebo specifickými životními rituály. Na dalším místě exkurz do historie Romů poukáže na neznámé skutečnosti romských dějin, přičemž neopomene ani citlivou epochu jakou bezesporu byl romský holokaust.

Jinde se návštěvníci dozví o specifikách romského jazyka či o etnoemancipačních symbolech, z nichž jeden – romská vlajka – dominuje centrální části výstavy. Pod ní na návštěvníky čeká nejedno překvapení a to v podobě knih, z nichž mnohých jsou autory samotní Romové. Stačí se jen na posadit na jednu z židlí a četbou některé z knih pootevřít svět romské literatury.

Příjemnou tečku za informačně nabitou částí výstavy vytváří vkusná instalace předmětů neodmyslitelně spjatých s životem Romů, to vše za zvuků romské hudby. Výstava v zámeckém pivovaru potrvá do neděle 29. července.