Galerie Welen je v samém historickém centru Moravské Třebové, v budově tzv. Latinské školy. V přízemí v gotické vinárně upoutá nápis: "Jak se tento dům zve školou, sídlem Mús a místem hry, tak si přeje mít uvnitř lidi volné mysli. Kolikrát tedy, vstupuješ-li dovnitř, odlož pošetilé starosti i vše, co ti překáží, zanech doma“. Dnes tu opět setkávají lidé s láskou k umění, stejně jako v dobách 16. a 17.století za majitele panství Ladislava Velena ze Žerotína, jehož sídelní moravskotřebovský zámek byl střediskem kultury a městu získal hrdý přídomek „moravské Atény“.
Velen žije
Sdružení Welen, odvozující svůj název od jednoho z nejbohatších, humanisticky vzdělaných, podnikavých mužů raného novověku, má za sebou svou prvou „pětiletku“ existence. V současnosti sdružuje 9 členů a tři hosty; z uměleckých technik se prezentuje zejména v oblasti malířství, grafiky, keramiky, řezbářství. Jubilejní rok odstartovala nedávná celoživotní retrospektiva Jany Čubrdové právě v této galerii, zbudované za podpory Města a hlavně usilovnou činností členů. Iniciátorkou sdružení, jeho šéfkou a protagonistkou probíhající výstavy je Jana Trantírková.
Trojka se doplňuje (Trojice je nedělitelná; všudypřítomná trojice)
Výstavu Návraty zinscenovala a zrealizovala Jana Trantírková. Je pardubickou rodačkou, v současnosti dlouholetou moravskotřebovskou občankou, prototypem humanistické osobnosti, všestrannou a aktivní ženou (vystudovala elektrotechniku, zahradnictví, ekologii). Působí 13 let jako keramička, návrhářka okrasných zahrad (parků, hřbitovů), maluje kulisy pro ochotnické divadelní soubory (Městečko Trnávka). Má za sebou řadu výstav v Česku i Německu. Ke spoluúčasti přizvala dva umělce z regionu - z Křetína u Letovic , členy sdružení Sešlost 16 +-. Na výstavě Návraty představuje sérii keramických svícnů, které doplnil umělecký kovář Vlastimil Řmot (Loštice, 80). Všechny svícny jsou funkční (i ty elektrické). Někteří návštěvníci přímo za vernisáži projevili zájem o získáni těchto uměleckých reálií.
Petr Bernard, realistický malíř
Severočech z Děčína a posléze běžník po vlastech českých (Klatovy, Prostějov, dnes. Letovice), který si vybudoval neobvyklou zálibu v romantických zátiších a realistickém ztvárnění lesní a vodní krajiny svého stávajícího regionu. Jeho díla, velmi pracná, působí velmi perfekcionisticky. Tvoří olejomalbu a stálou inspirací je mu krajina Čech a Moravy, která dle jeho slov je „neuchopitelně poetická“.
Jana Hejlová
Doplňuje kreativní trio. Její pastely na sametu jednoznačně uchvátily účastníky slavnostní vernisáže (60). Jak prozradila iniciátorka výstavy, „pohled na její díla působí terapeuticky, zejm. na labilní jedince, své obrazy maluje na barevný podklad kombinovanou technikou, v níž převládá uhel a pastel.“ Svou tvorbou plně vzývá okolozdejší realitu. Tu však pouze nekopíruje, nýbrž umocňuje symbolikou vyvěrající z jejího nitra, z vlastního nazírání, zvnitřnění a uměleckého ztvárnění. Spojení reality a symboliky je obdivuhodné - opravdu působí uklidňují způsobem..Celkovou působivost jednotlivých obrazů dotváří citlivě zvolená dominantní barva, neboť ta má v životě autorky důležité místo. Na výstavě tedy nalézáme etapy červené (aktivita = oheň), modré (= naděje), zelené (=uklidnění).
Vernisáž nové dimenze
Umělecký dojem vystavených artefaktů byl komplexní i hudebně-pěveckou vložkou. Studentka zpěvu brněnské konzervatoře Kateřina Dostálová (moravskotřebovská rodačka) umocnila písni z muzikálu Chorus Live a evergreenem „Každý jednou velkou lásku potká“ velmi výrazný dojem slavnostního otevření (na klavír doprovázela H. Dosedělová). Nechyběla ani hřebečská medovina a sladké zákusky od štědrých sponzorů . Vztah k umění však v účastnících byl a bude i bez těchto štědrých „šidítek“ a v povětří místnosti lehce poletovalo přesvědčení, že nikdo z nich nebude chybět na srpnové výstavě vitráží p. Beneše.
Spokojení hosté. A co vy?
„Bylo to hodně překvapující, kolik lidí se tu sešlo. Oslovilo mě zejména, že tu nechyběli ani čelní představitelé města. Celá atmosféra byla skvělá“ netajil svou spokojenost P.Bernard, jehož oslovila i samotná starobylost města. Umělecký zážitek „no problem“ Stejnou možnost máte ještě vy po celý týden v odpoledních hodinách. Poznáte na ní realitu dneška - je jasná klasická , srozumitelná, průzračná…Inspirující (viz. aktuální báseň Návraty). Výstava potrvá do konce příštího týdne.
František Matoušek