Návštěvníci nyní okusí atmosféru pravěkého trhu, vyzkoušet si mohou dobové oblečení, umlít obilí na kamenném mlýnku nebo razit mince. „Představujeme kupce z různých období pravěku a typickými obchodními artikly. Nabídli jsme, co člověk žádá. Hlavně pochutiny, kamenné i bronzové předměty, ale i otroka," prozradil David Maršálek ze sdružení Bacrie z osady Křivolík u České Třebové. Ta měla celý vydařený program na starosti a přivezla i živého kozlíka Bertíka. Lidé měli možnost za zlaté valounky, šperky či jiné propriety směnit zejména občerstvení. Otroka si nikdo domů neodvedl, neboť podle slov Davida Maršálka nikdo neměl dostatek zlata.

„Tento program je připravený i pro školy. Děti by si měly uvědomit, že směnný obchod je aktuální i v dnešní době," prozradila Hana Kmošková z litomyšlského muzea. Ona sama vyměnila měděný šperk za pazourek. Také prozradila, čím je výstava unikátní. „Jsou zde nálezy, které se při vykopávkách běžně nenachází. Jsou to předměty, které byly například vkládány jako milodary do hrobů, ale i importy ze vzdálených krajin," dodala pracovnice muzea.

Je zde také podstatné to, že vystavené exponáty se často na výstavách neobjevují. „Jedná se o artefakty z trezorů a skladů. Ráda bych pozvala i na předměty z našeho regionu. Na avarský třmen z hradiště Benátky, mince ze Starého Města a germánské předměty z Jevíčska," vyzdvihla jedinečnost vystavovaných předmět archeoložka litomyšlského muzea Jana Němcová.

Zážitky

O unikátnosti výstavy svědčí i fakt, že se na něm podílela čtyři muzea z Pardubického kraje. Zajímavý program tak už viděli návštěvníci muzea ve Vysokém Mýtě a Chrudimi. Z Litomyšle se postěhuje po 31. květnu do Pardubic.

„V Mýtě jsme ocenili studenty gymnázií, kteří tvořili komiksy s tématikou vystavovaných artefaktů. V Chrudimi mohli návštěvníci hádat, k čemu sloužily různé artefakty," řekl koordinátor výstavy Jan Jílek z Východočeského muzea v Pardubicích.

Ten také připomněl důležitou věc, kterou by měly skvělá výstava a originální vernisáže přinést všem návštěvníkům. „Je to hezká cesta, kterou učebnice a publikace nedokáží ukázat," vyzdvihl klady výstavy Jan Jílek.