Další větší prodeje lístků čekají organizátoři nyní, tři týdny před startem festivalu.

„Na většinu pořadů jsou lístky ještě k dispozici, i když na některé z nich pouze v omezeném množství. Dá se ale říci, že si každý vybere. Festival začne 14. června slavnostním zahajovacím koncertem," sdělil Jan Pikna, ředitel Smetanovy Litomyšle.  V současné době se zámek a jeho okolí na zahájení akce připravuje. Například už „roste" zastřešení zámeckého nádvoří, které chrání hudebníky i diváky před případným deštěm. To se začalo budovat 23. května. „Letos nás provází hezké počasí, a proto by zastřešení mělo být postaveno dřív než obvykle, a to 8. června," uvedl Jan Pikna.

Vykopávky

Přípravami na festival musí projít i zámecké návrší, kudy budou návštěvníci chodit. Nyní tam totiž probíhají rozsáhlé úpravy. Stavbaři budou muset po dobu festivalu svou práci omezit tak, aby nerušili koncerty. Stavební práce a archeologický průzkum na návrší ale návštěvníkům zprostředkují neobvyklou možnost podívat se na archeologické vykopávky v areálu zámku. Podle organizátorů budou vytvořeny koridory, kudy budou návštěvníci moci procházet a podívat se na odhalené  vykopávky.

Na festival by mělo letos přijít až 28 tisíc  návštěvníků, kteří si poslechnou třicet hudebních vystoupení. Průměrná cena vstupenky je šest set korun, ale dají se sehnat výrazně levnější i dražší lístky. Festival začne 14. června a potrvá do 8. července.

(re, čtk)