Druhý zářijový víkend bude živo i v památkách ve svitavském okrese. Zajímavý program nabízí Litomyšl, Polička nebo Moravská Třebová. V Jevíčku vystaví staré kroniky.

Historické modely

Rozšířené prohlídky připravila na sobotu a neděli kastelánka zámku v Litomyšli. „Přišlo mi líto, že se opomíjí zámecké divadélko. Vymysleli jsme proto speciální program zaměřený právě na divadlo. Z depozitářů jsme vytáhli zachovalé historické artefakty, staré vstupenky, programy psané švabachem, osvětlení a další technické vybavení. Pustíme návštěvníky nejen do hlediště, ale také na jeviště a za kulisy. Prohlédnou si technické zázemí a ukážeme jim i prostory pod jevištěm,“ uvedla Jana Sehnalová, kastelánka zámku v Litomyšli. Poprvé budou k vidění i malé modely divadelních scén Josefa Platzera. Pracovníci zámku šestnáct miniaturních scén, které byly v dezolátním stavu, vyčistili a znovu osvítili. „Vystavíme je v zámeckém divadélku. Návštěvníci vše uvidí v rámci první prohlídkové trasy,“ dodala Jana Sehnalová.

Zámecké barokní divadélko ovšem v sobotu navečer ožije i představením. Hru Milenec a sok v jedné osobě aneb hrabě a rytíř Milislav od F. W. Zieglera tu představí spolek Šembera z Vysokého Mýta. Jedná se o divadelní hru, která se v divadélku hrála jako první.

O víkendu však ožije nejen zámek, ale i další památky v Litomyšli. V Regionálním muzeu bude na děti čekat výtvarná díla spojená s Krtečkem. Nejmenší návštěvníci si prohlédnou obří leporelo, které souvisí s výstavou Dějiny udatného českého národa. V rodném bytě Bedřicha Smetany si lidé připomenou 160. výročí narození spisovatele Aloise Jiráska. Vstupné do všech expozic muzea je poloviční.

O víkendu se opět otevře i věž gymnázia a kostela Povýšení svatého Kříže, odkud je pěkný výhled na Litomyšl.

Návštěvníci Poličky se v rámci Dnů evropského dědictví podívají na známá místa. „Také v letošním roce jsme zdarma otevřeli městské hradby a radnici,“ uvedla Pavla Pavlíčková, ředitelka Centra Bohuslava Martinů. Lidé si mohou prohlédnout prostory barokní radnice z osmnáctého století, její kapli i obrazárnu rodu Hohenemsů. Radnice a morový sloup na Palackého náměstí vytvářejí barokní dominantu Poličky. Také unikátní gotické opevnění kolem historického centra města, které jej chránilo před vpády cizích vojsk, je lákadlem. Muzejníci doporučují procházku po ochozu, ze kterého se otevírá pěkný výhled na různé části Poličky. Hradby s devatenácti baštami patří k nejzachovalejším ve střední Evropě. Zajímavé výstavy v Centru Bohuslava Martinů lidé navštíví za poloviční cenu vstupného. Malí i velcí se mohou podívat do třídy Bohuslava Martinů z konce devatenáctého století, kdy malý Bohoušek začal chodit do školy. V dalším sále se dozvědí mnoho z historie Poličky a okolí. Samostatnou expozicí je Sklářství na Horácku. Málokdo totiž ví, že Polička leží v oblasti se staletou tradicí sklářské produkce, na pomezí českomoravského Horácka. Hranice prochází kolem měst Nové Město na Moravě, Litomyšl a Polička. V sobotu odpoledne zahájí vernisáž v galerii zcela novou výstavu. „Ve spolupráci s Fakultou výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně jsme připravili 64. Umělecký salon, který nese podtitul 3 z 15,“ sdělila Pavla Pavlíčková. Představí práce studentů tří ateliérů - grafického designu, produktového designu a ateliéru papír a kniha.

K víkendové celoevropské akci se připojí také Moravská Třebová. Tady památky otevřou nejen tento víkend, ale i ten příští. „Návštěvníkům nabízíme po oba víkendy vstup zdarma do expozice Poklady Moravské Třebové a Alchymistická laboratoř mistra Bonaciny,“ informoval Jindřich Kos, vedoucí zámku v Moravské Třebové. Doporučuje, aby si zájemci prohlídku rezervovali předem.

V Jevíčku se turistům otevře městská věž, kostel Nanebevzetí Panny Marie, muzeum. V synagoze je ke zhlédnutí výstava ´Náměstí ve fotografiích´ a také kroniky města od roku 1945.

O týden později se otevřou památky také ve Svitavách.


IVETA NÁDVORNÍKOVÁ
KVĚTA KORBÁŘOVÁ

Co si nemůžete nechat ujít o víkendu

Litomyšl:
Gymnázium – vyhlídková věž
Kostel Povýšení sv. Kříže
Červená věž
Zámecké sklepení
Rodný byt B. Smetany
Regionální muzeum
Portmoneum
Galerie dům U Rytířů
Zámek

Polička:
Gotické opevnění
Barokní radnice
Centrum Bohuslava Martinů

Moravská Třebová:
Alchymistická laboratoř mistra Bonaciny
Poklady Moravské Třebové zámek
Sousoší Kalvárie na Křížovém vrchu

Jevíčko:
Městská věž
Kostel Nanebevztetí Panny Marie
Městské muzeum
Židovská synagoga

Vysoké Mýto:

Náměstí Přemysla Otakara II.
Kostel sv. Vavřince
Městské hradby s pamětními
deskami vsazenými do hradeb v Jungmannových sadech
Kostel Nejsvětější Trojice
Regionální muzeum
Pražská brána
Zvonice na náměstí Otmara
Vaňorného
Husův sbor