Cože? Velikonoce už jsou zase za rohem? Tak honem do litomyšlského muzea. O víkendu si tu rodiče s dětmi užili chvilky náročných, ale přitom zábavných příprav na Velikonoce, které přijdou už příští pondělí.
Pánové si pěkně v teple mohli oddechnout, že proutky už mají nachystané a nemusí se za nimi hnát třeba i přes půl regionu na své oblíbené místo. „Právě jsem se přišel s rodinou připravit na Velikonoce. Vždyť jinak není moc času, musíte se věnovat i dětem. Udělal jsem si metlu úplně standardně, umím jenom takovou svou klasiku. Jen se mi trochu nepovedla. Měl jsem jí jakoby dovnitř. Ještě je možná brzo na pletení, ale stačí když jí dám do nádoby s vodou a ona bude pěkně měkká," František Vašek z Brna.

Tipy neřekli

Kromě očekávání, že si uplete s předstihem pomlázku se chtěl vybavit i dobrými tipy na místa, kde rostou krásné proutky. „Pan Šindelář, který je tu plete, mi nic neprozradil," zlobil se naoko Brňan a rozesmál se. Ani ho nepřekvapilo, že kromě něj a dalších dvou pánů nepřišli další muži. „Pomlázku si tu upletete, ale jinak tu byla spousta rukodělné práce," dodal.

Monika Zemanová z Moravské Třebové byla v zástupu žen, které se vydaly s dětmi připravit ručně dělané ozdoby na dveře, stěny a třeba i jako vhodnou dekoraci do obýváku či kuchyně. „Vyráběli jsme tu ptáčky. To je naše první velká příprava na Velikonoce. Především jsme si chtěli něco vyrobit a zabavit se," uvedla žena, jež má blízko i k Moravě. A právě proto jako většina dnešních žen neutíká před tradičním svátkem, ale vychutnává si jej. Však z Moravy zná zvyky, kdy jsou ženy „bité" jalovcem.

Koledníci

„A který zvyk už dneska třeba v Čechách ustupuje? Mně se zdá, že někteří pánové neumějí vyrobit pořádně pomlázku. Ale pozor! Můj muž to naštěstí zvládá," směje se. U dalších stolečků pak poradili, jak hezky udělat drátování lahve, jak vyrobit pěkné malby, anebo si připravit nádherné velikonoční dekorace.