Na návštěvníky Poličky čekají nezvyklé  zážitky. V sobotu zůstanou po setmění otevřené dveře místních kulturních zařízení, škol a organizací.

Už potřinácté se lidé v Poličce mohou těšit na večerní prohlídku neobvyklých míst.  „Před lety jsme se zapojili do projektu Brána muzea otevřená. Současně s tím vznikl nápad uspořádat akci Čas pro neobyčejné zážitky. Muzejních nocí je hodně, ale v Poličce se do tohoto projektu zapojují také školy a další organizace a otevírají se lidem," uvedla ředitelka poličského muzea Pavla Juklová.

Letos se zájemci o večerní dobrodružství sejdou v barokní radnici, aby si vyzvedli plánek s mapkou. „Každá organizace připravila zajímavý program většinou pro děti. Chtějí také prezentovat svoji celoroční práci," vysvětlila Pavla Juklová. Během večera si lidé mohou prohlédnout poklady historické radnice, plátna rodu Hohenemsů, ale i další obrazy, plastiky a grafiky. Zpřístupněná bude pro sobotní večer také radniční věž, kde si návštěvníci prohlédnou hodinový stroj a poslechnou odborný výklad hodináře.

Bohoušek

Všichni si dali na sestavování programu záležet. „Myslím si, že zajímavé budou oživlé prohlídky rodné světničky Bohuslava Martinů. Příběhy ze života skladatele povypráví jeho sestra Marie Martinů v krásném dobovém kostýmu s kloboukem. Na housličky zahraje malý Bohoušek," popisovala Pavla Juklová. V roli malého Bohouška se vystřídají dva chlapci. Zajímavostí je, že jeden z nich jakoby skladateli vypadl z oka. „Podle fotografií i pamětníků je jeden hoch skutečně hodně podobný Bohouškovi," potvrdila ředitelka  muzea.

Pod širým nebem

K programu opět přispěje také poličská Síň řemesel. „Připravili jsme hlavně soutěže a hry pro děti, lukostřelbu, shazování z lávky, skákání v pytli, házení míčky a mnoho dalších. Naučí se rovněž skládat lodičky a parníky, aby je pak mohly pouštět po vodě. Zruční řemeslníci předvedou, co všechno umí. Nebudou chybět ani tradiční koláče a řepánky.  Všichni mohou také očekávat překvapení," slíbila Jana Jonáková.

V jednu velkou planetu se promění centrum volného času Mozaika. „Zahrajeme si s dětmi na vesmír. Kluci a děvčata budou dělat různé pokusy. Veřejnosti ukážeme také práce dětí ze zájmových kroužků na téma vesmír," uvedla Irena Chroustovská z Mozaiky. Na ty, kteří vydrží až do pozdních hodin, čeká další překvapení. Podle Ireny Chroustovské se na náměstí Bohuslava Martinů uskuteční velká laserová show a přiletí i UFO. Studenti ze střední školy, která je zaměřená na služby, představí své výrobky přímo na náměstí u kostela svatého Jakuba. Zatímco žáci ze „zušky" vystaví svá díla nasvícená svíčkami u hradební bašty v parku.

Svůj program připravili také pracovníci městské knihovny. Mimo jiné se uskuteční vernisáž výstavy poličského fotoklubu. Milovníky umění rádi uvidí také v Galerii Vysočina. Kavárny a vinotéky připravily příjemné posezení  pod širou oblohou.

Někteří účinkující do Poličky nepřijedou. Podle Petra Erbese z Divadelního spolku Tyl nedorazí pražská skupina Exit.Většině členů kapely to nedovoluje náhlé onemocnění. Nedorazí ani kartářka Miriam, která měla zájemcům odkrýt budoucnost.