Na pódiu se představí české i zahraniční punkové kapely. K Festu Pod Parou neodmyslitelně patří barevná číra. I letos je jich na festivalu dokonalá přehlídka.

Roztrhané džíny, vysoké boty a číro. Pro někoho životní styl a pro jiné jen „tvář“ na punkovou akci. Ale jedno mají účastníci společné. Všichni prostě milují punkovou muziku. Na poli vedle areálu vyrostlo stanové městečko. V pátek dopoledne v něm bylo živo. Punkeři vylepšovali své originální účesy. Natupírovat, natužit a barevně doladit. U dvou kombíků s pražskými značkami sedí dvě dívky a dva mladí muži. Teprve se chystají na louku. „Na fesťák do Moravské Třebové jezdíme už několik let a vždycky je to tady paráda. V pátek se představila česká špička a těšíme se na The Toy Dolls nebo The Adicts a Slobodnou Európu,“ řekl Shebin. Festival si užívá s kamarádem a dvěma slečnami. Punková muzika je prostě jejich. A že mají na hlavě číra a na krku kožené řemínky s hroty? „Vzali jsme si dovolenou a vyrazili do Třebové. Jezdíme i na jiné festivaly v Čechách, třeba do Vizovic na Masters of Rock. Jinak ale máme normální zaměstnání. Já jsem stavař, kolega počítačový technik,“ dodal Jar.

Fesťák v Třebové je luxus

I partička z jižních Čech ladí účesy. „Je to v ruce a také záleží na vlasech. Úprava trvá tak čtvrt hodiny podle toho, v jakém stavu člověk je. Ale fesťák ve Třebové je luxus,“ shodla se parta mladíků od Českého Krumlova.

Na klidný průběh festivalu dohlíží policie. Přímo v areálu mají svůj stan zdravotníci z Ústí nad Orlicí. „Za den ošetříme zhruba sto lidí. Měli jsme tady vymknuté kotníky, koleno, odřeniny a ošetřovali jsme i lidi po štípnutí hmyzem. Občas přijdou s popáleninami od cigaret nebo ohně. Zatím nejhorší případ byla zlomená ruka v zápěstí. Zraněného odvezla sanita do Svitavské nemocnice,“ uvedl zdravotník Petr Odstrčil. Účastníci festivalu mohou do jejich stanu přijít také na „kontrolu“ alkoholu, aby věděli, zda mohou usednout za volant.

Policisté řešili na festivalu krádeže peněz a osobních věcí.