PARDUBICKO

Masopustní odpoledne v Přelouči

Kdy: 10. února
Kde: Přelouč, Masarykovo náměstí
Za kolik: vstup zdarma
Proč přijít: V Přelouči se v sobotu koná Masopustní odpoledne. Průvod masek vyjde ve 13 hodin od budovy gymnázia (sraz účastníků ve 12.45), za doprovodu dechovky projde městem na Masarykovo náměstí, kde bude připraven další program. Bude vyhrávat kapela, vystoupí pěvecký sbor Myšáci, užijete si verbování s Pány z Kolína, zabíjačkové hody a stánky s pochutinami.

VIDEO: Jak si užili masopustní veselí v Sezemicích

Masopustní průvod v Sezemicích. | Video: Jaroslav Černý

Muzikálový večer

Kdy: 10. února od 18.00
Kde: Sezemický dům, Sezemice
Za kolik: předprodej (knihovna Sezemice) 200 Kč, na místě 250 Kč
Proč přijít: Město Sezemice zve na muzikálový večer s názvem Brodway, here I come. Třebechovičtí muzikáloví zpěváci z Klíče k tvořivosti vystoupí v Sezemickém domě v sobotu od 18 hodin.

Míjení v Divadle Exil

Kdy: 9. února od 19.00
Kde: Divadlo Exil, Pardubice
Za kolik: vstupné dobrovolné
Proč přijít: Stíny, uschlá kytka, promrzlá plyšová krysa, prohlubeň ve zdi, bláto, oblak, kácející se borovice - výjevy běžného dne najdete na fotografiích Marie Sieberové. Kouzlo okamžiku zachytí na střední formát filmového políčka, ručně vyvolá a potom chemickou cestou znovu zviditelní na barytovém papíře. Vernisáž výstavy Míjení v pardubickém Divadle Exil (Machoňova pasáž) se uskuteční v pátek od 19.00 hodin. Zahraje kapela the strýc. Vstupné je dobrovolné.

O výstavě Andělské vojsko, kterou můžete vidět na Příhrádku se více dozvíte zde: 

Den otevřených dveří

Kdy: 10. února od 9.00
Kde: Fakulta ekonomicko-správní, Pardubice
Za kolik: vstup volný
Proč přijít: Univerzita Pardubice zve všechny zájemce na Den otevřených dveří Fakulty ekonomicko-správní. Akce se uskuteční v sobotu od 9:00 do 12:00 v budově EB (Studentská ulice). Čeká vás setkání s pedagogy a studenty, představení studijních programů a také prohlídka kampusu.

Komorní filharmonie Pardubice zve příští týden na zajímavý koncert. Více v článku.

Dětský karneval

Kdy: 11. února od 14.00
Kde: Sokolovna, Lázně Bohdaneč
Za kolik: vstupné dobrovolné
Proč přijít: Sbor dobrovolných hasičů Lázně Bohdaneč zve v neděli od 14.00 hodin do sokolovny na dětský karneval. Můžete čekat odpoledne plné masek, soutěži, hudby, tance a legrace. Občerstvení bude zajištěno.

ORLICKO

Masopustní průvod a veselice

Kdy: sobota 10. února od 10.00
Kde: Areál Zámku Lanškroun
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Tradiční lanškrounský Masopust plný dobrého jídla, pití, hudby, masek a zábavy oživí opět Lanškroun! Přijďte se 10. února veselit!

12. Žamberský masopust

Kdy: sobota 10. února od 10.00
Kde: Městské muzeum Žamberk
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Zahájení masopustního veselí bude od 10:00 na Masarykově náměstí u radnice, kde k tanci s medvědem bude hrát Honza Dostál s kapelou. Na náměstí proběhne také ukázka vystoupení České besedy Lukavice a následně se průvod vydá na Pěší zónu, ke kostelu a k Městskému muzeu, kam dojde okolo 12. hodiny.

CHRUDIMSKO

Masopustní sobota

Kdy: sobota 10. února od 10.00
Kde: Chrast, Náměstí
Za kolik: zdarma
Proč přijít: V sobotu 10. února 2024 se sejdeme a oslavíme konec masopustu. Začínáme od 10 hodin na chrasteckém náměstí. Tradiční program se bude opět opírat o masopustní obchůzku na Náměstí za doprovodu živé hudby a před kostelem na pódiu bude hrát kapela. Ochutnat budete moci zabijačkové speciality místních i regionálních výrobců. Nebude chybět ani tradiční pečivo a řada teplých nápojů pro děti i dospělé, které k zimnímu období patří.

Masopustní jarmark

Kdy: sobota 10. února od 9.00
Kde: Resselovo Náměstí, Chrudim
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Začínáme v 9 h u Muzea a půjdeme směrem na Resselovo náměstí. Obchůzka v provedení národopisného souboru Kohoutek vychází z původní podoby tohoto obyčeje v roce 2010 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO, účastní se jí starobylé masky Laufra, Holky, Turků, Židů, Kobyly, Slamáka a dalších.

SVITAVSKO

Masopust Bystré 2024

Kdy: sobota 10. února od 13.00
Kde: Bystré u Poličky
Za kolik: zdarma
Proč přijít: 13:00 Prodej zabijačkových pochoutek před Řeznictvím Slezák, zahraje Bysterská dechovka, myslivecká kuchyně v sokolovně. 13:30 sraz masek u sokolovny 13:45 zahájení průvodu s dechy ZUŠ a bubeníky 14:00 žádání o povolení masopustního práva u radnice 15:30 živá hudba k tanci a poslechu v sokolovně 18:00 pohřbívání basy

Masopust v Jevíčku

Kdy: sobota 10. února od 14.00
Kde: Jevíčko
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Pojďme naše děti vést k tradicím. Vytvořte si masopustní masku a přidejte se k nám. Sejdeme se v Panském dvoře, kde průvod zahájíme a nakonec i zakončíme. Kdo se nechce připojit, může nás potkat na trase, kde uvítáme tác buchet nebo třeba klobásku, když už bude ten masopust. Nebo se přidejte jako dobrovolníci a pojďte do toho s námi.

Mohlo by vás zajímat: Podívejte se na překrásné svatební róby. Diváci v Pardubicích žasli

Přehlídka svatebních šatů v Pardubicích. | Video: Jaroslav Černý