„Psy cvičím pět let. Nejprve jsem chodila do psího útulku v Boskovicích. Tam mi výcvik ukázala známá. A mě to chytlo,“ sdělila pohledná hnědovláska Lucie Kučerová.

Nejprve venčila a cvičila psy tam, pak známým a nakonec si pořídila svého čtyřnohého přítele. S její bordercolií Beauty jí to velmi sluší. V doprovodu hudby se jí fenka do rytmu proplétá mezi nohama, proskakuje kruhem spojených rukou, při skocích se odráží od cvičitelčiných zad. Neudělá chybu. Jen někdy Lucie Kučerová nenápadnými posunky dává svému psovi signály, aby věděl, co má kdy dělat.

Aby se pes něco podobného naučil, chce to pečlivý výcvik. „Aby zvládl choreografii a uměl něco předvést, trvá to zhruba rok,“ informovala cvičitelka. Podle ní ale záleží také na psovi.

Tanec se psy je oblíbený doplněk kulturních akcí. Lucie Kučerová vystoupila na chornické Pytlácké noci letos i minulý rok. Ve svitavském okrese se tanci se psy věnuje také Jana Pucherová z Janova. Vloni v říjnu se na hradě Svojanov konal Den zvířat. I při něm tanečníkům se psy tleskaly desítky návštěvníků. Nejlepší tanečník ocenil věnec buřtů.