Po zdlouhavých jednáních s pardubickým muzeem, krajským úřadem a ministerstvem kultury se podařilo vrátit betlém svitavských řezbářů zpět do Svitav. „Každá figurka, každá stavba byly pečlivě zabalené, aby se jim při převozu nic nestalo," uvedl svitavský historik Radoslav Fikejz. Ve středu začali pracovníci muzea s vybalováním historického betlému.
Unikátní dílo
Vzácný betlém se skládá z mnoha součástí. Pouhým pohledem je vidět, že ho vyřezávalo několik generací zručných betlémářů. Žádného z autorů se však nepodařilo zjistit. Alespoň prozatím. „Betlém vznikal více než sto let. První figurky jsou datované do roku 1826. Podle nejnovějších informací ty poslední vznikaly v roce 1942 během druhé světové války. Podílely se na nich desítky betlémářů, řezbářů, malířů," vysvětlila ředitelka svitavského muzea Blanka Čuhelová. Ani odborníci v Pardubicích nenašli žádné značky nebo podpisy. Svitavský betlém je specifický tím, že se skládá z množství budov. Jestli jsou některé podobné místům ve městě, zatím nikdo nedokáže říci. Více se uvidí, až bude betlém celý vybalený.
Unikátní dílo se do města vrátilo po více než čtyřiceti letech. „Do Pardubic byl betlém převezen koncem šedesátých let minulého století," potvrdila ředitelka muzea. Svitavané a ostatní návštěvníci města ho už brzy uvidí v muzeu. „Vrací se do místnosti, kde byl původně vystavený. Bohužel už bude vypadat úplně jinak. Před desítkami let jej lidé měli možnost vidět kompletně celý. Ne všechny budovy a figurky jsou dnes ale zrestaurované. Čeká nás dlouhá cesta a hodně práce," poznamenala Blanka Čuhelová.
Bude se hýbat?
Jednotlivé figurky se dříve pohybovaly. Podle Blanky Čuhelové část mechanismu v muzeu mají. „Byla bych ráda, kdyby se našel nějaký odborník, který by ho rozpohyboval. Znám několik lidí, kteří se zabývali třebechovickým betlémem," sdělila Blanka Čuhelová. Zatím se domluvili s odborníky z Pardubic, že budou na záchraně unikátního díla pokračovat. Nejdříve musí postupně všechny součásti zrestaurovat.
Do Svitav se vrátil unikátní betlém. Muzejníci pro něj chystají speciální expozici.
Na návrat historického díla se ve Svitavách řádně připravili. V Pardubicích si prohlédli, jak je betlém uložený. „Vše jsme konzultovali s Ivo Křenem z pardubického muzea," uvedl svitavský historik Radoslav Fikejz. Vitrína, ve které bude betlém ve Svitavách vystavený, je vyrobená na míru. „V hlavní části bude scéna se stájí, s jesličkami. Ve spodních kójích jemně nasvítíme nezrestaurované figury a domy. Uvnitř vitríny je také úložiště, kde bude část betlému schovaná," popisoval historik Fikejz. Teplotu, vlhkost a další parametry speciálního prostředí budou muzejníci monitorovat. Jak uvedl Radoslav Fikejz, figury musí být nasvícené v určitém světle. Tomu přizpůsobili celkovou koncepci.
Ve speciální skříni nebude chybět ani betlémové pozadí, takzvané dáliny. „Ručně malované dáliny jsme nechali přefotit na plátno, abychom je mohli do prostor přizpůsobit. Potkají se tam dvě scenérie, a to orientální město a česká venkovská krajina. Dělícím bodem budou jesličky," popsal instalaci historik.
Na míru bude vyrobená také třístupňová konstrukce pro betlém. Některé postavy se díky většímu počtu autorů znásobily, proto je muzejníci vytřídí. „Chceme dodržet vlastní strukturu příběhu danou evangeliem, proto se nám tam nesmí opakovat," řekl Radoslav Fikejz.
Stěhováním do Svitav jednání neskončila. „Už nyní začínáme znovu jednat s ministerstvem, aby betlém zůstal natrvalo ve Svitavách. Měl by být tam, kam logicky patří," uvedla Jana Pernicová, zastupitelka města a krajská radní zodpovědná za kulturu. Z návratu díla je nadšená.
Do nové expozice se lidé budou moci podívat už druhého prosince.