Od neděle se mohou přijít podívat do babiččiny světnice a na obrazy Josefa Lady.

Ve výstavních síních navodí atmosféru Vánoc Ladovy kresby. Ředitelka svitavského muzea Blanka Čuhelová hodně cestuje, aby do města přivezla zajímavé výstavy. „Líbila se mi představa kombinace předvánočního času s Ladovými obrázky,“ řekla Blanka Čuhelová. A to se jí podařilo.

Originály Ladových obrazů jsou ve sbírkách po celé republice. Zapůjčení, svoz a pojištění by však bylo pro muzeum velice nákladné. „Spojila jsem se s vnukem Josefa Lady a ten mi poradil, že před dvěma lety vznikl soubor reprodukcí,“ uvedla Blanka Čuhelová. Vypátrala, že je v majetku muzea v Brandýse nad Labem. Ředitelky muzeí se na zapůjčení dohodly.

Kdo zná Hrusice, vzpomene si na kocoura Mikeše a samozřejmě také na Josefa Ladu. A právě odtud jeho kresby doputovaly do Svitav. „Po Bruselu, Berlíně, Košicích a Písku, jsou Svitavy pátým městem, kde tuto výstavu lidé uvidí,“ řekla Blanka Čuhelová. Zahájit ji přijede osobně vnuk Josefa Lady.

Ve stejný den se v muzeu otevřou také dveře expozice nazvané „U babičky na návštěvě“. Muzejníci oprášili vlastní věci nahromaděné v depozitářích. „Dali jsme dohromady rozsáhlou sbírku různého nádobí, všelijakých pomocníků do domácnosti, které naši předkové před zhruba sto lety používali na vaření či ke stolování,“ potvrdila ředitelka svitavského muzea. Rovněž tato výstava je koncipovaná tak, aby působila vánočně. Návštěvníci se ocitnou v babiččině kuchyni. Nechybí zde kredenc, postel s poctivými proužkovanými duchnami, skříň nebo tkalcovský stav a jiní praktičtí pomocníci, bez kterých se tenkrát ženy neobešly.