Šeříky ozdobená vojenská vozidla, pionýři, Aurora na kolečkách, zemědělská technika. Jakoby se Rozstání vrátilo první květnový den do doby před sametovou revolucí. Ale omyl. Již potřetí si místní lidé připomněli Svátek práce recesním průvodem. Ten prošel obcí a včetně alegorických vozů zamířil na hřiště. Tady zazněla česká i ruská hymna a Internacionála. K početnému průvodu, v němž nechyběli muzikanti z Jevíčka a Velkých Opatovic, se přidaly také desítky místních lidí. „Někteří lidé ale náš průvod vidí jako propagaci něčeho. To ale není pravda. Je to pouze akce plná recese, ke které se přidávají vystoupení a program v areálu. Navíc je přece známo, že poprvé se prvomájový průvod uskutečnil na konci 19. století v USA jako manifestace pracujícího lidu,“ připomíná rozstánský starosta Aleš Bubák.

Lidé dnes většinou na prvomájové průvody vzpomínají trochu s nostalgií, i když jsou spojovány s dobou komunismu. „Chodila jsem do průvodu pravidelně a nosila i prapor, i když trochu s odporem. Bylo to pěkné, nehaním to, prostě taková byla doba,“ řekla Ludmila Kopalová z Rozstání. Letos jí bude sedmdesát let, ale s nadšením se zapojuje do akcí ve vesnici stejně jako její spolužačka Věra Šuplerová. Ta ale naopak do prvomájových průvodů nechodila. „I když jsme to měli povinné, já nesměla. Rodiče mi to zakázali. Dnes pořádáme průvod jako recesi. Už dávno ho nemáme spojený s totalitním režimem,“ dodala Věra Šuplerová.

První máj oslavili stylově také ve Vendolí. Na hřišti v sobotu postavili dvacet jedna metrů vysokou májku. Na její přípravě se podle tradice podíleli především svobodní muži. Ti ji také budou celý měsíc hlídat, aby jim někdo neukradl.