Talentovaní muzikanti se představí veřejnosti naposledy při závěrečném koncertu na zámku, který začíná dnes o půl osmé večer.

Profesor Milan Vítek patří mezi špičky ve hře na housle. Od roku 2001 vyučuje na nejstarší konzervatoři v Americe v Oberlinu. „Vloni jsme změnili systém kurzů a přibrali hráče na violu a violoncello. Vždycky jsem totiž chtěl, aby tu byla komorní hudba, která je moc důležitá. Účastníci kurzů jsou velmi talentovaní. Poprvé tady byl i student přímo z Litomyšle. Nechyběli muzikanti z Číny, Japonska, Řecka, Švédska nebo Itálie,“ uvedl Milan Vítek. Účastníky kurzů považuje za mimořádné talenty. Třeba Brendan Shea začal hrát na housle už ve třech letech. Mladý Bonian Tian z Číny vyhrál Čajkovského soutěž. Vystupoval také v Dánsku, kde dokonce hrál pro královnu Margarethu.

Českou republiku zastupovali na kurzech tři studenti. Petr Špaček pochází z hudební rodiny. Jeho otec hraje s Českou filharmonií. Vloni se litomyšlských kurzů zúčastnil Petrův bratr, který se řadí mezi českou houslovou špičku. Ani Petr se ovšem mezi hráči na violoncello neztratí. „Začínám studovat v americkém Bostonu. Zahraniční hudební školy mi přijdou úplně jiné než české. Liší se především v přístupu profesorů ke studentům. Více se o ně zajímají a dostávají se tak do pozice přátel,“ říká Petr Špaček. O budoucnosti zatím moc nepřemýšlí. Ještě není rozhodnutý, jestli po škole začne hrát v Čechách nebo v jiné evropské zemi.

Poprvé v historii se smyčcových kurzů v Litomyšli účastnil student přímo z města. Petr Kovář z Litomyšle je podle profesora Milana Vítka velmi talentovaný violista, ale také příliš skromný. „Po prázdninách nastoupím do třetího ročníku Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Na violu hraji od sedmi let. Studium v zahraničí mě určitě neláká,“ tvrdí mladík.

Profesor Milan Vítek již plánuje další ročník kurzů. Oslovil již nové učitele na smyčcové nástroje.