PARDUBICKO

Rok Vojtěcha z Pernštejna

Kdy: 17. března od 9.00
Kde: kostel sv. Bartoloměje, Pardubice
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Letošní výročí 490 let od úmrtí Vojtěcha z Pernštejna je důvodem připomenout si tohoto šlechtice, který na Pardubicko přivedl mnoho renesančních stavitelů a umělců a přispěl k jeho celkovému rozvoji v první polovině 16. století. V neděli 17. března se v kostele sv. Bartoloměje od 9 hodin koná zádušní mše za Vojtěcha z Pernštejna, celebruje pardubický arciděkan Jan Uhlíř. Od 13 do 16 hodin bude kostel otevřen k soukromé prohlídce nebo modlitbě, ve 14 hodin začne komentovaná prohlídka kostela a náhrobku Vojtěcha z Pernštejna, od 16 hodin se koná koncert Konzervatoristé hrají Pernštejnům.

Prohlídka truhly s archeologem

Kdy: 16. března od 14.00
Kde: Zámek, Pardubice
Za kolik: základní vstupné 180 Kč
Proč přijít: V sobotu si můžete na pardubickém zámku prohlédnout vzácnou pernštejnskou truhlu s výkladem archeologa. Ve sklepení pardubického zámku pod kaplí se nalézá velmi neobvyklý prostor. Byla zde vybudována trezorová místnost uzavřená několika masivními železem pobitými dveřmi. Uvnitř se nalézá unikátní tři a půl metru dlouhá a metr široká truhla z hrubě tesaných fošen pobitých železnými pásy. Tato dubová truhla vážící přes 800 kilogramů sloužila jako trezor uchovávající nejvýznamnější pernštejnské listiny, smlouvy, zlato a cennosti. S archeologem se vypravíte objevovat tajemství a záhady spojené s tímto unikátním pozdně gotickým pamětníkem slávy rodu Pernštejnů. Je nutná rezervace na e-mailu rezervace@vcm.cz nebo na telefonu 773 819 028.

FlerMarket v Pardubicích

Kdy: 17. března od 10.00
Kde: Palác, Pardubice
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Ve třetím patře Paláce Pardubice v kongresovém centru se v neděli koná FlerMarket. Těšit se můžete na tisíce originálů, dílničky i ukázky řemesel. Na trhu najdete mnohé - od čokoládových pralinek, marmelád, medových delikates nebo makronek, přes módu, šperky, keramiku, sklo, háčkování či živé kekedamy. FlerMarket potrvá od 10 do 16 hodin.

Vynášení smrtky

Kdy: 17. března od 10.30
Kde: areál TJ Spartak, Sezemice
Za kolik: zdarma
Proč přijít: V neděli od 10.30 se můžete v Sezemicích v areálu TJ Spartak zúčastnit vynášení smrtky. Akcí budou provázet folklorní soubory Červánek a Dupák. S sebou vezměte řehtadla, bubínky a vše, co pomůže zahnat zimu a naopak přivítat jaro.

ORLICKO

Charitativní psí pochod pro Laurinku

Kdy: neděle 17. března od 14.00

Kde: Česká Třebová

Za kolik: zdarma

Proč přijít: Pojďme se sejít, vyvenčit moje i vaše pejsky a podpořit Laurinku. Laurinka je statečná holčička trpící Kabuki syndromem a jelikož musí často navštěvovat doktory po celé republice, potřebuje auto.

Orlická maska 2024

Kdy: od pátku 15. března do neděle 17. března

Kde: Havlíčkova 621, Ústí nad Orlicí

Za kolik: od 50 korun

Proč přijít: Pořádá spolek Malá scéna ve spolupráci s DS Vicena Ústí nad Orlicí za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a Města Ústí nad Orlicí.


CHRUDIMSKO

Modelářský den v Proseči

Kdy: sobota 16. března od 9.00

Kde: Proseč

Za kolik: vstupné dobrovolné

Proč přijít: Nadšenci do RC kamionů představí své modely kamionů, stavební techniky a traktorů v měřítku 1:14. Přijďte se podívat a zároveň podpořit malého Tomíka, který to nemá v životě jednoduché. Těšíme se na Vás.

Vynášení Morany

Kdy: neděle 17. března od 14.00

Kde: Prosetín

Za kolik: zdarma

Proč přijít: Přijďte s námi jako vloni vynést zimu a přivítat jaro. Na hřišti vyrobíme Morany, které potom hodíme do rybníka za školou. Tam na nás bude čekat skvělé občerstvení (uzené ryby) a kdo bude chtít, může si vyrobit velikonoční dekorace.


SVITAVSKO

Litomyšlí s rytířem Toulovcem

Kdy: neděle 17. března od 10.00

Kde: Smetanův dům Litomyšl

Za kolik: 300 korun

Proč přijít: Baví vás česká historie? Oslovuje vás výjimečná architektura? Máte rádi dobrodružství? Nebo se prostě jen chce dozvědět více o krásné Litomyšli? Pak jsou naše komentované prohlídky přesně pro vás! Užijte si spojení divadelní hravosti a nenuceného vzdělávání. Průvodcem vám bude chrabrý rytíř Toulovec, který zná Litomyšl jako své kožené boty.

ČokoFest 2024

Kdy: od pátku 15. března do neděle 17. března

Kde: Zámecké návrší Litomyšl

Za kolik: zdarma

Proč přijít: Agentura ChrisEvents Vás srdečně zve na Litomyšl ČokoFest 2024 (od 15. do 17. března - Zámecké návrší Litomyšl ). Akce je jedinečnou událostí pro všechny milovníky čokolády a cukrovinek, kteří mají chuť se pobavit, skvěle si pochutnat a případně se i přiučit vaření s čokoládou.