„Byl to muzikant každým coulem. Pro českou hudební scénu byl nenahraditelný hlavně proto, že dokázal skvěle dirigovat v různých žánrech – ať už šlo o klasickou hudbu, jazz nebo pop. Pokaždé odvedl perfektní práci,“ řekl Vojtěch Stříteský. „Je mi moc líto jeho nejbližších. Pro ně je to skutečná tragédie,“ podotkl Vojtěch Stříteský, který se s třiatřicetiletým dirigentem naposledy setkal před měsícem. „Stáli jsme spolu na zimním stadionu v Litomyšli a připravovali velký projekt na 50. ročník Smetanovy Litomyšle.

Tehdy by mě ani ve snu nenapadlo, že půjde o naše poslední setkání,“ konstatoval muž, jenž bude od začátku příštího roku šéfovat pardubické filharmonii. Ta s ním už v minulosti několikrát úspěšně spolupracovala. „Je to i pro mě osobně velká rána, protože Franta byl můj velký kamarád.

Ve filharmonii po něm zůstanou rozpracovány velké projekty,“ sdělil provozní náměstek pardubického orchestru Vladimír Faltys, který se smutnou zprávu dozvěděl od našeho Deníku. „Nechce se mi věřit tomu, že už není mezi námi,“ poznamenal Pardubák Jan Adam, který s Františkem Preislerem mladším spolupracoval na albu Karla Gotta Má pouť.

„Byl to uznávaný dirigent, a to po celém světě. Je skoro až neuvěřitelné, kolik toho za svůj krátký život stihl a co dokázal,“ podotkl Jiří Petr, majitel pardubického Musicshopu v Pasáži svatého Jána, který se s dirigentem setkal po jeho společném dubnovém vystoupení s Felixem Slováčkem v Domě hudby. „Seděli jsme spolu v restauraci a probírali jeho koncerty s Karlem Gottem, Evou Urbanovou, Helenou Vondráčkovou či Alexandrovci. Zajímalo ho, jak se prodávají nahrávky, na nichž se podílel.

Bylo to tehdy moc příjemné setkání,“ vzpomínal Jiří Petr. Jak jsme již včera informovali, František Preisler mladší zemřel v pouhých třiatřiceti letech v Itálii při koupání v moři na selhání srdce. Poslední rozloučení s dirigentem, který při koncertech doprovázel kromě Karla Gotta, Evy Urbanové a Alexandrovců také Lucii Bílou či Daniela Hůlku a je podepsán pod prvním českým nastudováním muzikálu Jesus Christ Super- Star, se uskuteční v úzkém rodinném kruhu.