Začátek prázdnin bude v Litomyšli od 2. do 12. července patřit festivalu Smetanova Litomyšl. Její 62. ročník musel úplně změnit program i termín, ale největší změnou je formát festivalu. Místo operních představení a orchestrálních koncertů pro plné zámecké nádvoří ho bude tvořit cyklus převážně komorních koncertů pro malý počet diváků. Na hosty čeká 35 pořadů.
V červenci už budou moci na akce stovky diváků. „Neděláme si ale iluze, že by se razantně změnily požadavky na povinné rozestupy,“ uvedl ředitel festivalu Jan Pikna.
Exkluzivní prostory
Počty vstupenek budou omezené a účast na pořadech v exkluzivních zámeckých prostorách bude mimořádným zážitkem. V programu bude každý den několik koncertů. Koncertovat se bude i na veřejných prostranstvích. Pořadatelé chtějí, aby město žilo festivalovou atmosférou, aby návštěvníci zaplnili hotely, restaurace a obchody, aby se Litomyšlané i turisté setkali s hudbou na každém kroku. „Domnívám se, že výsledný tvar festivalu dalece přesahuje nejen původní zadání v podstatě komorního festivalu, ale má všechny předpoklady stát se opět nejen významnou, ale prvořadou událostí českého hudebního léta a koncertní sezony. Věřím, že se letošní ročník zapíše do historie Smetanovy Litomyšle,“ řekl umělecký ředitel a dramaturg Vojtěch Stříteský.
Základním principem dramaturgie se letos stala česká hudba, především tvorba Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka. Ze Smetanova díla bude uveden výběr jeho komorní tvorby. U Dvořákových skladeb kladl dramaturg důraz na vrcholné, takzvané americké kompoziční období. Zazní Terezínské requiem Sylvie Bodorové, ve světové premiéře cyklus Jiřího Gemrota pro sbor No Promises a v novodobé premiéře Credo Jana Dismase Zelenky.
Uvedení radostné 7. symfonie A dur připomene 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena. „Celým festivalem bude vedle Smetanovy hudby probíhat jako červená nit tvorba Johanna Sebastiana Bacha. Pozornost přitáhne premiéra „zeměpisného“ projektu Georga Phillipa Telemanna, oblíbené Musorgského Obrázky z výstavy v úpravě pro dechové okteto nebo provedení nesmrtelného cyklu Antonia Vivaldiho Čtvero ročních dob na samý závěr festivalu ve Velkém finále,“ prozradila mluvčí festivalu Jana Bisová.
Lístky od 10. června
Festival přinese během 12 dní to nejlepší z české hudební scény. Zazpívají Kateřina Kněžíková, Markéta Cukrová a Václava Krejčí Housková. Představí se tenorista Pavel Černoch a barytonisté Jiří Rajniš, Martin Bárta a Roman Hoza. Nebude chybět rezidenční umělec festivalu Adam Plachetka. Mimořádný prostor budou mít litomyšlské varhany, které rozezní Jaroslav Tůma, a důležitým protagonistou ročníku bude dirigent a hornista Radek Baborák.
Podrobný program pořadatelé zveřejní 8. června a 10. června začne předprodej vstupenek.